У 17-му випуску міжнародного громадсько-політичного тижневика «Дзеркало тижня» (11-17 травня 2019 року) вийшла друком стаття провідного наукового співробітника відділу досліджень людського розвитку Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України кандидата економічних наук Ірини Новак «Зникаюча солідарність. Яким має бути суспільний договір ХХІ сторіччя» .
Бізнес вимагає зниження Єдиного соціального внеску (ЄСВ), аж до повного його скасування. Державі не вдається навіть зменшити дефіцит Пенсійного фонду та забезпечити конституційну гарантію достатнього рівня життя для непрацездатних громадян. А пенсіонери потерпають від бідності через малі розміри пенсій і невідповідність трудового внеску та страхових виплат. За таких умов, коли результат гри за правилами солідарної системи соціального страхування не влаштовує всіх трьох її учасників, вочевидь потрібно змінювати правила.
Про це на початку своєї публікації спеціально для тижневика «Дзеркало тижня» пише Ірина Новак. Вона зауважує, що черговим інформаційним приводом для активізації дискусії з цих питань став оприлюднений Міністерством соціальної політики України в лютому цього року законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосуванню незадекларованої праці», що передбачає визначення критеріїв ідентифікації трудових відносин.
При цьому, як зазначає авторка статті, деякі експерти виступають за радикальні заходи, аж до повного скасування Єдиного соціального внеску (ЄСВ) і ліквідації Пенсійного та інших фондів, або за фактичну відмову від системи загальнообов’язкового державного соціального страхування (ЗОДСС), в основі якої лежить ідея солідарності.
Яким же має бути суспільний договір ХХІ сторіччя? Детально про це читайте у повній версії статті Ірини Новак за посиланням: https://dt.ua/macrolevel/znikayucha-solidarnist-310938_.html