6−7 червня 2019 року відповідно до плану робіт Міжнародної асоціації академій наук (МААН) на 2019 року відбудеться симпозіум «Національні академії наук: сучасний стан, проблеми, перспективи розвитку і пріоритети співпраці в рамках МААН», присвячений 90-річчю від дня народження Геннадія Михайловича Доброва (1929−1989), члена-кореспондента АН УРСР, професора, засновника наукової школи з наукознавства в Україні, ініціатора створення і першого керівника Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки АН УРСР, людини, яка все своє життя віддала служінню науці. Г.М. Добров увів у традицію регулярні міжнародні симпозіуми в галузі організації науки.
Базова організація заходу – Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г.М. Доброва НАН України. Симпозіум проводиться за сприяння президій НАН України та НАН Білорусі, Наукової ради з наукознавства при МААН.
Метою зібрання є узагальнення досвіду реформ у національних академіях наук, які входять до МААН, і пошук можливостей подальшої співпраці між ними в умовах сучасних інтеграційних процесів у світовому та європейському наукових просторах. Відповідно до визначеної мети на симпозіумі пропонується:
• вивчити нові форми організації науки (національні наукові товариства, наукові центри і ін.) І проаналізувати ефективність їх діяльності;
• виявити організаційні, інституціональні та структурні зміни, що сталися в національних академіях наук за останні два десятиліття (формування нових форм організації досліджень: наукових центрів, ключових лабораторій, інноваційних структур та ін.);
• проаналізувати характер змін у фінансовій політиці національних академій наук;
• простежити зміни тематичної спрямованості досліджень (співвідношення фундаментальних і прикладних досліджень), а також виявити зміни наукової спеціалізації національних академій наук;
• вивчити появу нових пріоритетних наукових напрямів, можливостей впливу національних академій наук на пріоритети інноваційного розвитку в своїй країні;
• виявити тенденції розвитку кадрового потенціалу в національних академіях наук і перспективи його розвитку на найближче десятиліття (чисельність, кваліфікаційна та вікова структура наукових кадрів);
• проаналізувати питання ефективності та результативності діяльності національних академій наук (патенти, винаходи, публікації та ін.);
• вивчити питання взаємодії національних академій наук з бізнес-структурами і промисловістю;
• проаналізувати розвиток міжнародної науково-технологічної співпраці національних академій наук, що входять в МААН.
До участі в симпозіумі запрошуються вітчизняні й зарубіжні вчені, організатори науки, представники урядових і громадських організацій, ЮНЕСКО, Європейської Комісії та інших міжнародних організацій, які займаються проблемами розвитку науки і поширення та використання наукових результатів.
Симпозіум планується провести у формі пленарних і секційних засідань, а також дискусій за круглими столами.
6 червня 2019 року
9.30 – 10.00 – реєстрація учасників
10.00 – 10.20 – відкриття симпозіуму
10.20 – 14.00 –пленарне засідання
14.00 – 15.00 – обід
15.00 – 15.40 – продовження пленарного засідання
15.40 – 18.00 – Круглий стіл №1 «Академічна форма організації науки: особливості, переваги, протиріччя та невирішені проблеми – світовий досвід і ситуація в академіях-членах МААН»
7 червня 2019 року
10.00 – 12.00 – Круглий стіл №2. «Інтеграція академічної та університетської науки: співпраця в інтересах підвищення ефективності науки та якості освіти»
12.00 – 14.00 – Круглий стіл №3. «Суспільно-інформаційна підтримка трансферу результату дослідження академічної науки в сфері бізнесу»
14.00 – 15.00 – обід
15.00 – 17.00 – Круглий стіл №4. «Розвиток фундаментальної науки як основи формування наукових шкіл: хронологія і сучасне стану»
17.00 – 17.30 – засідання Наукової ради з наукознавства при МААН. Підбиття підсумків роботи симпозіуму.
Робочі мови: українська, англійська, російська.
Адреса оргкомітету: 01032, м. Київ-32, б-р Т. Шевченка, 60, ДУ «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України»
Контактні телефони: (+38-044) 482-14-85 (Лідія Пилипівна Кавуненко), 486-71-42 (Олена Петрівна Костриця).
Факс: (+38-044) 486-95-91.
E-mail: steps_2007@ukr.net; steps@nas.gov.ua.
ПРОГРАМА СИМПОЗІУМУ