Цього року початок роботи ХІІІ Всеукраїнського фестивалю науки (16–18 травня 2019 р.) співпав у часі з відзначенням ХІV Всесвітнього дня вишиванки (16 травня 2019 р.), коли українці будень перетворили на свято демонстрації власної самобутньої етнокультури через вдягання національно маркованого одягу.
16 травня 2019 року молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» кандидат історичних наук Марина Олійник у програмі «Київ Live» на телеканалі «Київ» поділилася своєю версією відповіді на питання: коли термін «вишиванка» увійшов у вжиток серед широкого загалу.
У студії телеканалу «Київ» Тетяна Зез («Zeta_atelier») і Марина Олійник (ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України) |
Етнолог також представила глядачам частину видань ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України, в яких висвітлено різні аспекти розвитку національно позначеного вбрання українців. Було звернуто увагу на доступність для ознайомлення електронної версії цих видань на сайті ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України.
Увечері 16 травня 2019 року Христина Патик, засновниця торгової марки «живого одягу», гостинно представила просвітницьку платформу студії «Зерно» для лекції-презентації «Український одяг у міському вимірі: друга половина ХІХ – початок ХХ століття», яку виголосила дослідниця з ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України.
Христина Патик на лекції-презентації |
Серед шанувальників традиційної української культури є чимало збирачів матеріалів про сільську одягову культуру, яка й породила феномен національного строю. Проте чимало людей цікавить питання: коли виникла традиція демонструвати свої патріотичні почуття у зовнішньому вигляді? Коли українська еліта почала надягати сільські строї? Чи завжди було доречно і безпечно виражати своє захоплення народною ношею? Як сформувалась нова міська культура побутування традиційного українського одягу? Які перетворення відбулися в народному строї? Чому чоловіки швидше адаптували вишиту сорочку до європейського костюма? Як експозиції народних кустарних виробів у музеях направляли смаки містян початку ХХ століття у бік національного стилю? Як виглядала модернізована українська жінка? Про це та багато іншого йшлося на зустрічі науковців і дослідників-практиків одягової культури українців.
Виступ молодшого наукового співробітника ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидата історичних наук Марини Олійник |
Детальніше за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=Oc9eg2aVRz4
За інформацією ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України