Бібліографічні дані: Енциклопедія історії України: Україна—Українці. ‒ Кн. 1 / Редкол.: В. А. Смолій (голова редкол.), Г. В. Боряк (заст. голови), Я. В. Верменич, В. Ф. Верстюк, С. В. Віднянський, В. М. Даниленко, Л. О. Зашкільняк, С. В. Кульчицький (заст. голови), О. Є. Лисенко, О. П. Реєнт, О. С. Рубльов (відп. секр.), О. П. Толочко, О. А. Удод, Л. Д. Якубова, О. В. Ясь. НАН України. Інститут історії України. ‒ К.: "Наукова думка", 2018. ‒ 608 с.
Цей том – завершення єдиного в своєму роді за доби незалежної України проекту 10-томної «Енциклопедії історії України» (ЕІУ) (2003—2013). Роботу над цим виданням на рівні Уряду та Президії НАН України було започатковано ще 1997 року, а 2016 — величезний колектив творців Енциклопедії було цілком відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки. До складу Редакційної ради ЕІУ увійшли такі знані фахівці Інституту історії України НАН України, як академік Валерій Смолій, член-кореспондент НАН України Геннадій Боряк, доктор історичних наук Станіслав Кульчицький, доктор історичних наук Олександр Лисенко і багато інших.
Чому знадобився додатковий том «Україна-Українці» (в двох книгах, книга друга має з’явитися ще цього року) у передмові до видання пояснюється наступним чином: «Спеціалізований, точніше — тематичний том по суті є узагальнюючим, синтетичним завершенням проекту десятитомника. Він у концентрованому вигляді подає читачеві цілісний образ України в її базових категоріях — держава, територія, народ — з погляду історії їх формування та розвитку з найдавніших часів до сьогодення».
Розвиваючи цю думку, керівники авторського колективу Енциклопедії вказують, що «коротко архітектоніку тематичного тому «Україна-Українці» можна представити таким чином. Дві його книги репрезентують серію своєрідних енциклопедичних наративів, зокрема містять узагальнюючі нариси про державний устрій країни; природні умови та ресурси; історію формування її території та кордонів, адміністративно-територіального поділу; чисельності, складу та руху населення (антропологічні та демографічні параметри в їхній ретроспективі), що мешкало на її теренах з найдавніших часів, традиційну матеріальну та духовну культуру...».
І далі — дуже важливий момент: «За дивним і драматичним (проте напевно не випадковим) збігом обставин саме в грудні 2013 року, коли вийшов друком останній, десятий том «Енциклопедії», що завершив певний етап історичного енциклопедичного проекту, за вікнами будівлі Інституту історії України НАН України, на вулиці Грушевського, розгорнулися знакові історичні події: вибухнув Євромайдан. Сучасність у черговий раз продемонструвала драматизм і швидкоплинність. Революція гідності, неоголошена російсько-українська війна, мінливі міжнародні взаємини і зовнішньополітичні ситуації останніх років, які тією чи іншою мірою стосуються України, — усе це потребує не лише введення до наукового та суспільного обігу великих масивів інформації, фактів, персоналій, подій, відповідного ілюстративного, бібліографічного, картографічного (у перспективі — мультимедійного) супроводу, але й їхнього осмислення й витлумачення, в тому числі — в енциклопедичному форматі». Такою є позиція Редакційної колегії.
Перша книга тематичного тому ЕІУ вже видрукувана Видавництвом «Наукова думка». Цей том містить 650 ілюстрацій. А 2019 року очікується і друга книга.
Із текстом дослідження можна ознайомитись за посиланням:
http://resource.history.org.ua/item/0014228
За інформацією Інституту історії України НАН України