13–14 червня 2019 року відбулася Міжнародна наукова конференція «Досягнення у вивченні крайового ефекту водних екосистем та їх практичне значення», присвячена 95-річному ювілею академіка Ювеналія Петровича Зайцева.
Організаторами заходу виступили Інститут морської біології (ІМБ) НАН України (м. Одеса) спільно з Комісією із захисту Чорного моря від забруднення й Одеським національним університетом (ОНУ) імені І.І. Мечникова.
У конференції взяли участь близько 60 співробітників із 24 установ (академічних інститутів, закладів вищої освіти природничого профілю) Литви, Молдови, Румунії та України. Було заслухано 2 пленарні доповіді, 26 наукових і 12 постерних доповідей, які відобразили накопичений науковий і практичний досвід крайового ефекту водних екосистем.
Перед початком заходу було організовано прес-конференцію, в ході якої Ювеналій Петрович поспілкувався із журналістами найбільших телевізійних каналів Одеси.
Конференцію відкрили директор ІМБ НАН України член-кореспондент НАН України Б.Г. Александров і проректор ОНУ імені І.І. Мечникова професор В.О. Іваниця. Урочисте слово для привітання учасників було надано академіку Ювеналію Петровичу Зайцеву.
Із пленарними доповідями, присвяченими внеску Ю.П. Зайцева у розвиток гідробіологічної науки країн Чорного моря та продовженню вчення Вернадського і Зайцева про контурні біотопи, виступили член-кореспондент НАН України Б.Г. Александров і професор О.О. Протасов.
Конференція працювала за такими напрямами:
1. Класифікація крайових біотопів наземних і водних екосистем, просторовий розподіл, ступінь поширення.
2. Крайові екосистеми прісних і морських вод.
3. Прояв крайового ефекту в функціональній активності рослин і тварин.
4. Використання крайового ефекту в моніторингу водно-болотних угідь.
5. Крайовий ефект в техноекосистемах (штучних умовах) і можливі перспективи його практичного використання.
У ході роботи секцій виступили перші учні Ювеналія Петровича: професор Л.В. Воробйова – з доповіддю про представників та особливості формування мейофауни контурних біотопів Чорного моря і доктор біологічних наук Г.Г. Мінічева – з доповіддю про фітоповерхню як інструмент для оцінки та прогнозування крайових екосистем. Нові контурні біотопи запропонував кандидат біологічних наук О.Ю. Гончаров, а скупчення морського сміття розглядались як новий біотоп для гідробіонтів у виступі кандидата біологічних наук А.О. Снігірьової.
Інші учасники конференції зосередились у своїх доповідях на таких актуальних проблемах, як: кліматичні зміни (доктор геолого-мінералогічних наук Р. Коробов), проблеми менеджменту лиманів (доктор біологічних наук В. Демченко), розробка показників трансформування екосистем на основі змін типів «оселищ» (кандидат біологічних наук М. Сон). Увага доповідачів також присвячувалася швидкості пересування гіпонейстоних копепод із демонстрацією вистрибування раків із води (доктор біологічних наук Л. Світличний), комплексним дослідженням макробентосного угруповання зостери в узбережжя Румунії (кандидат біологічних наук В. Суруджіу), інвазивним видам амфіпод Литви (доктор біологічних наук К. Арбачаускос), можливостям використання систем дистанційного доступу у моніторингу (кандидат біологічних наук Є. Соколов), забрудненню морських пісків мікропластиком (кандидат біологічних наук С. Дятлов) тощо.
Окремим блоком на конференції було представлено іхтіологічну групу. Її учасники акцентували у своїх доповідях на стані іхтіофауни Одеської затоки, острова Зміїний, Нижнього Дністра.
Значну кількість доповідей представили молоді вчені й аспіранти різних наукових установ Одеси, охопивши різні контурні біотопи – від планктонних угруповань до літоконтурних, псамоконтурних і навіть угруповань морського сміття (пластику).
Під час конференції активно обговорювалися практичні аспекти вивчення крайового ефекту, використання вже наявного доробку при плануванні подальших моніторингових досліджень і розроблення нових методик. Значну увагу було приділено необхідності проведенню міжнародних конференцій з морської біології на регулярній основі задля формування платформи для поширення ідей Ю.П. Зайцева, розширення світогляду та обміну досвіду молодих вітчизняних учених, проведення науково-практичної школи з морської біології на базі Інституту морської біології НАН України.
Організатори конференції висловлюють щиру вдячність членові-кореспонденту НАН України П.М. Царенку та декану біологічного факультету ОНУ імені І.І. Мечникова В.В. Заморову за участь у засіданнях і веденні секцій.
Висока активність учасників зробила плідними й цікавими обидва дні конференції. У рамках заходу відбулися також екскурсії Одесою та до Гідробіологічної станції ОНУ імені І.І. Мечникова.
За інформацією ІМБ НАН України