2 липня 2019 року група вчених відвідала молодіжний експедиційний табір на Бутовій горі та Приватне підприємство (ПП) «Агроекологія», яке реалізує органічне землеробство та практично впроваджує результати досліджень науковців Національної академії наук України.
|
Спершу вчені – а серед них були перший віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України, член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки академік НАН України Антон Наумовець, заступник голови – керівник Секретаріату Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки кандидат технічних наук Вадим Стогній, завідувач відділу диспергування матеріалів та пластичної деформації прокатуванням Інституту проблем матеріалознавства імені І.М. Францевича НАН України член-кореспондент НАН України Казбек Гогаєв, директор Національного наукового центру «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» Національної академії аграрних наук (НААН) України академік НААН України Валерій Адамчук, ректор Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка доктор економічних наук, професор Володимир Онищенко, доцент кафедри захисту рослин Полтавської державної аграрної академії Віктор Самородов, завідувач кафедри екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування Полтавської державної аграрної академії доктор сільськогосподарських наук, професор Віктор Писаренко – відвідали Бутову гору, мальовничу місцевість і геологічну пам’ятку природи неподалік р. Псел, у Шишацьому районі Полтавської області. На цій території раніше стояв дачний будинок відомого вченого – природодослідника, історика, філософа й організатора науки, першого президента Української академії наук (нині – Національна академія наук України) академіка Володимира Вернадського (1863–1945). Споруда встояла в буремні революційні роки, проте невдовзі її розібрали на цеглу, а ділянка заросла чагарниками й деревами. На щастя, збереглися фотографії та креслення дачного будинку, тому за наявності необхідних ресурсів його можна відтворити та заснувати, наприклад, екскурсійний осередок.
|
Просто зараз там діє обласний дитячо-юнацький оздоровчий табір «Еколог» (структурний підрозділ Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, який, у свою чергу, входить до структури Полтавського територіального відділення Національного центру «Мала академія наук України» (МАН)) і триває Обласна учнівська науково-дослідна експедиція «Бутова гора», до якої долучено понад 60 учнів МАН.
Директор Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Віталій Бедіна провів для гостей екскурсію Бутовою горою.
Учені поспілкувалися з мешканцями літнього наметового містечка та разом із ними вшанували пам’ять академіка Володимира Вернадського біля його погруддя, встановленого там-таки, на Бутовій горі.
До приїзду гостей школярі підготували насичену концертну програму – вони виступали з пісенними й танцювальними номерами, декламували вірші власного авторства, а під завісу виконали гімн Бутової гори.
Далі вчені завітали на ПП «Агроекологія», засноване й очолюване Героєм Соціалістичної Праці, Героєм України Семеном Антонцем і розташоване на землях Шишацького та Зіньківського районів Полтавської області (господарювання ведеться на площі 8 тис. га). Це – найбільше в Україні підприємство, яке працює виключно за технологіями органічного землеробства. Понад 30 років тому там повністю відмовилися від застосування гербіцидів, пестицидів, мінеральних добрив, а також уже давно займаються безвідвальним обробітком землі, який уможливило використання спеціальних литих лемішів і лап культиваторів, виготовлених зі зносостійкого бейнітного чавуну: вони чудово розрихлюють ґрунт на глибині 20 см, одночасно відсікаючи стовбури бур’янів від їхнього коріння (автор розробки – член-кореспондент НАН України Казбек Гогаєв). Це дає змогу отримувати високоякісну екологічно чисту продукцію. Підприємство, зокрема, вирощує злакові культури, кукурудзу, соняшник. Продукція ПП «Агроекологія» користується високим попитом, в тому числі й за кордоном. Слід зазначити, що між Національною академією наук України та ПП «Агроекологія» діє угода про співробітництво, і численні здобутки науковців Академії підприємство вже успішно впровадило у виробництво.
Гості прибули, щоб виконати почесне доручення – передати Семенові Антонцю Державну премію в галузі науки і техніки 2018 року, яку йому у складі авторського колективу було присуджено цієї весни – за роботу «Високоефективні комплекси технічних засобів для вирощування зернових та інших культур». Нагороду вручили заступник голови – керівник Секретаріату Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки кандидат технічних наук Вадим Стогній та член Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки академік НАН України Антон Наумовець.
Під час візиту гості у супроводі агронома ПП «Агроекологія» оглянули посівні площі цього підприємства.
За інформацією Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України
Фото: Володимир Доценко (аспірант кафедри фінансів і банківської справи
Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка)