На початку липня одесити й гості міста помітили біля узбережжя скатів-хвостоколів. Чому ці тварини так близько підійшли до берега? Чи звична для них подібна поведінка? Наскільки отруйним є скат-хвостокол і як поводитись, якщо він ужалив людину? На ці запитання журналістам одеського телеканалу «Репортер» відповіли вчені Інституту морської біології НАН України (м. Одеса).
|
Рідкісних морських гостей ранкові відпочивальники помітили на пляжі «Дельфін», на відстані кількох метрів від берега. «Нічого екстраординарного в тому, що відбулося, немає, – пояснює директор Інституту морської біології НАН України член-кореспондент НАН України Борис Александров. – Ці тварини не настільки отруйні, як про них говорять. Якщо скат ужалить – в судомах не помрете, хоча на його хвості є гострий шип із отруйними залозами, яким він може поранити необережну людину. Чорноморська акула катран не належить до отруйних тварин, але також небезпечна. Поранення її шипом у брудній воді може спричинити зараження крові. Я б не боявся ходити на пляж, адже скати й інші отруйні риби відходять на кілька кілометрів у море, коли на узбережжі з’являються люди, починають галасувати, пірнати, каламутити воду».
Дорослішаючи, скати-хвостоколи виростають майже на метр у довжину. Це досить допитлива риба. «Наш колега з Одеського національного університету імені І.І. Мечникова зафільмував чотирьох скатів о 6-й годині ранку, на прозорому та чистому мілководді. Кожен з них був завбільшки 25-30 см, а отже, це ще молоді особини. Якщо хочете побачити хвостокола на власні очі, приходьте вдосвіта до урізу води. Молоді скати підпливають ближче, щоб погрітися на сонці і вполювати рачків та молюсків, доки тих не затоптали пляжники», – розповідає старший науковий співробітник відділу екологічної інтеграції біоциклів Інституту морської біології НАН України кандидат біологічних наук Юрій Квач.
Скати-хвостоколи виявляють агресію лише тоді, коли відчувають небезпеку – для самозахисту. Крім того, їх дуже просто відлякати від берега. А от наближатись і знайомитись не варто, радять учені-іхтіологи. Але що робити, якщо людина, наприклад, випадково наступила на ската, котрий зарився у пісок? У такому разі потрібно дотримуватися кількох порад. «Якщо вас ужалила отруйна риба, потрібно, перш за все, промити рану прісною або морською водою, – говорить молодший науковий співробітник відділу екології крайових угрупувань Інституту морської біології НАН України Сергій Хуторной. – Чи варто неодмінно відсмоктувати отруту з рани – питання дискусійне. Крім того, далеко не кожному до снаги ця процедура. На другом етапі слід зняти больовий симптом. Досягти цього можна у два основні способи. Якщо, припустимо, поранено вашу кінцівку – занурте її в якомога гарячішу воду. Інший спосіб – «народний», ним зазвичай користуються рибалки, які виходять на промисел у море: поранення вони зазнають через необережне поводження з уловом або безпосередньо у процесі ловитви риби. Якщо вам пощастило і «кривдник» таки опинився у ваших руках – необхідно відрізати від його тушки шмат м’яса і притулити до рани. І третій обов’язковий етап – це звернення по кваліфіковану медичну допомогу».
Загалом, за словами фахівців, Чорне море досить приязне до людей – у ньому майже не водяться смертельно небезпечні тварини. До отруйних належать лише 5 видів чорноморських риб. Але й ті на людей першими не нападають. Значно більше мешканців прибережної смуги та відпочивальників травмуються, стрибаючи з бетонних пірсів у нетверезому стані, – сотні людей щороку.
Відеозапис телесюжету доступний за посиланням: https://youtu.be/WIBuqe0elb0.