В ході круглого столу було представлено наукове бачення проблем сталого розвитку та перспектив аграрного сектору в Україні, а також презентовано результати соціологічного опитування «Соціально-економічні настрої сільського населення України» (на основі результатів загальнонаціонального опитування, проведеного в червні 2019 р., за всеукраїнською репрезентативною вибіркою опитано 2100 осіб).
Учасники круглого столу: завідувач відділом моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій ІЕП НАН України кандидат соціологічних наук Ольга Балакірєва Миколаївна, завідувач відділом економіки і політики аграрних перетворень ІЕП НАН України член-кореспондент НАН України Олена Бородіна, науковий співробітник відділу економіки і політики аграрних перетворень ІЕП НАН України кандидат економічних наук Сергій Киризюк, головний науковий співробітник відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі ІЕП НАН України доктор економічних наук Любов Молдован, зав. відділом секторальних прогнозів та кон'юнктури ринків ІЕП НАН України член-кореспондент НАН України Тамара Осташко, головний науковий співробітник відділу економіки і політики аграрних перетворень ІЕП НАН України доктор економічних наук Ольга Попова, головний науковий співробітник відділу економіки і політики аграрних перетворень ІЕП НАН України доктор економічних наук Ігор Прокопа, директор Центру «Соціальний моніторинг» кандидат соціологічних наук Дмитро Дмитрук, голова Спостережної ради Агентства гуманітарних технологій Володимир Грановський, голова виборчої кампанії Аграрної партії України Корбан Олег, старший науковий співробітник відділу секторальних прогнозів та кон'юнктури ринків кандидат економічних наук Олефір Володимир, завідувач відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі доктор економічних наук Олена Шубравська.
Питання, навколо яких відбувалось обговорення на круглому столі: соціальна політика, людський та природно-ресурсний потенціал, аграрний бізнес та сектор економіки, сільський туризм: інновації та технології; якість життя селян: соціальна допомога; формування громад та самоврядування, державна політика: підтримка села; план дій на перспективу: стратегічні бачення;
Учасники круглого столу презентували результати Інституту економіки та прогнозування НАН України та соціологічного опитування Центру «Соціальний моніторинг».
Підсумкові матеріали.
Кількість сільського населення України з 2008 року скоротилася на 16%. Про це в Укрінформі під час круглого столу на тему «Сільський та аграрний розвиток: стан та перспективи» повідомила завідувач відділом секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків Інституту економіки та прогнозування НАН України член-кореспондент НАН України Тамара Осташко. «Загальна кількість населення – 42,1 млн постійних жителів. З них сільських жителів – 31,1%. Якщо взяти показники 2018 року, фактично за 10 років приблизно на 16% скоротилась чисельність сільського населення. Економічно активного сільського населення від 15 до 70 років зараз 5,6 млн осіб», – сказала вчена. Вона зазначила, що рівень зайнятості сільського населення у першому кварталі 2019 року становив 62,2%, міського населення – 68,2%. За інформацією науковця, загальна кількість зайнятих у сільському господарстві –2,9 млн осіб. Рівень безробіття серед сільського населення України становить 10,9%, серед міського населення – 9%. «Наші колеги із відділу аграрних перетворень дали нам такі дані, що частка самозайнятих і безкоштовно працюючих серед зайнятих у сільському господарстві складає – 79,5%. Інша вражаюча цифра – це обсяги трудової міграції. Якщо за офіційними даними кількість трудових мігрантів становить близько 7% від соціально-активного населення, то за неофіційними оцінками, кількість трудових мігрантів із села складає 2 млн осіб. Якщо кількість активного сільського населення – 5,6 млн осіб, то 2 млн трудових мігрантів – це багато», – зауважила Тамара Осташко.
Половину орних земель України науковці відносять до категорії деградованих. Про це під час круглого столу повідомив науковий співробітник відділу економіки і політики аграрних перетворень Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидат економічних наук Сергій Киризюк. «Високий рівень розораності дійсно дозволяє нам залишатися серед лідерів експорту сільськогосподарської продукції, але з іншого боку це загрожує виснаженням природно-ресурсного потенціалу України. Свідченням цього є те, що половина орних земель України відноситься науковцями до категорії деградованих. Ще близько 10 млн га земель — закислені. Також близько 2 млн ґрунтів засолені. Це є наслідком низької агрономічної культури і обмежує можливості використання всього природно-ресурсного потенціалу України», — сказав вчений. Він зазначив, що природно-ресурсний потенціал України переважно сконцентрований у сільському та лісовому господарствах. «Дві третини всієї площі України складають саме земельні ресурси і 78% цих площ становлять орні землі. Близько 19% — пасовища та сінокоси і 2% — це багаторічні насадження. Рівень розораності в Україні складає 57%. Для прикладу, в розвинених країнах ЄС цей показник в середньому складає близько 30%», — наголосив науковець. За його словами, у більшості регіонів України рівень розораності земель суттєво перевищує науково обґрунтовані норми і переходить за межу в 60%, а в окремих регіонах досягає 90%. Також Сергій Киризюк відзначив, що обмеження використання природо-ресурсного потенціалу також пов’язано з низьким вологозабезпеченням України. Наразі лише Закарпатська область та Полісся вважаються повністю забезпеченими водою, а більшість областей України є такими, де існує нестача водних ресурсів. Разом з тим, лише 500 тис. га українських сільськогосподарських земель перебувають під зрошенням. Хоча до 2020 року цей показник має бути доведений до 2 млн га. Тож, за словами науковця, найближчі роки в Україні потрібно зменшити розораність землі, вивести з обробітку 3,5 млн га земель, а також відновити частку лісів до 25% від загальної площі, зокрема звернути увагу на розширення полезахисних лісосмуг.
Переглянути матеріали презентації цього круглого столу можна за посиланням:
http://ief.org.ua/wp-content/uploads/2019/07/PR_08_July_IEP-NANU_present.pdf
Докладніша інформація – за посиланням:
https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/2734504-silskij-ta-agrarnij-rozvitok-stan-ta-perspektivi.html
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України