|
Районування. Вчені продовжують обстоювати пріоритетність районування як головного фактору вибору сорту зернових колосових. Причому районування включає в себе широкий спектр різноманітних і складних показників. Наприклад, зимостійкість включає в себе і стійкість до морозів у малосніжні зими, і стійкість до випрівання під аномально товстим сніговим покривом, і стійкість до крижаної кірки. Саме на районуванні здебільшого й ґрунтується позиція тих, хто обстоює вітчизняну селекцію перед іноземною. «Пшениця — не рослина-космополіт», — нагадує Віктор Швартау, пояснюючи, що сорт у різних кліматичних умовах проявляє себе по-різному. «Береш європейський сорт, у специфікації якого вказано, що посухостійкість — 10 за 10-бальною шкалою, випробовуєш його тут — і виявляється, що в наших умовах він такої посухостійкості не демонструє. А стійкість до вимерзання? У нас в останні пару років м’які зими. Рекордно високі відсотки успішної перезимівлі озимих спонукали вихід на ринок багатьох європейських сортів і активне їх впровадження в господарствах. Однак, попри велику кількість інформації про зміну клімату, немає жодних підстав стверджувати, що більше не повториться 2003 рік, коли багато озимини вимерзло, а наша Подолянка вижила», — говорить науковець.
Відповідно, вибір сортів на Лівобережжі значно вужчий, ніж у західних областях. Так, на Західній Україні клімат останніми роками стає схожим на європейський, тому місцеві господарства активно випробовують європейські сорти і ті з них, що показали найкращі результати, сіють у промислових масштабах. Натомість Лівобережна Україна практично немає альтернативи вітчизняним сортам, та й ті мусить відбирати ретельно.
Інтенсивні чи універсальні? «З-поміж 2000 зареєстрованих в Україні сортів на великих площах висівають лише 20–25», — відзначає Віктор Швартау. До десятки лідерів, за його даними, входять 5 сортів селекції інституту, де він працює (ІФРГ НАН України) і 5 — одеського Селекційно-генетичного інституту. Найпопулярнішими він називає Подолянку, Шаповалівку, Смуглянку, Золотоколосу.
За словами вченого, ці сорти отримали прихильність аграріїв завдяки оптимальному використанню добрив і ЗЗР (засобів захисту рослин). «Чому найпопулярнішим сортом пшениці в Україні є Подолянка? Тому що вона «пробачає» агроному все: і брак добрив, і брак ЗЗР», — розповідає Віктор Швартау. Натомість європейські сорти — це зазвичай сорти інтенсивного типу, які демонструють свою високу врожайність лише за умови щедрого живлення та частіших обробок пестицидами.
Докладніша інформація – за посиланням:
https://agroday.com.ua/2019/08/06/fakotor-plyus-osnovni-kryteriyi-vyboru-sortiv-zernovyh-kultur/
За інформацією електронного видання «AgroDay»