«XVI Warsztaty Herbertowskie» стали важливим майданчиком дослідження посттоталітарних травм, памʼяті і постпамʼяті про непрості історичні події ХХ століття, що відбилися у польській, українській, російській літературах. На конференції прозвучало багато цікавих і ґрунтовних доповідей, усі вони викликали жвавий інтерес слухачів і підживлювали плідну дискусію.
У роботі міжнародної конференції взяли участь і співробітники Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. Так, керівник Центру дослідження проблематики українського шістдесятництва, провідний науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук Людмила Тарнашинська виголосила доповідь на тему «Спільні теми Івана Кошелівця та Юзефа Лободовського: від дисидентства до Нью-Йоркської групи», де йшлося не тільки про схожу емігрантську долю, тематичні точки дотику обох літераторів у широкому європейському контексті, а й, зокрема, про упорядкований І. Кошелівцем, перекладений Ю. Лободовським польською мовою і виданий у паризькому Інституті літератури збірник матеріалів про українських дисидентів під назвою «Ukraina 1956–1968: Dokumenty» (Париж, 1969). Народжене на Заході, в еміграції, із співпраці двох емігрантів – І. Кошелівця та Ю. Лободовського, це видання стало яскравим фактом польсько-українського порозуміння й солідаризованості у пошуку розв’язання спільних проблем і шляхів висвітлення споріднених тем.
|
Молодший науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України кандидат філологічних наук Тетяна Михайлова виступила із доповіддю на тему «„...Шкодую, що я не поляк”: питання національної ідентичності в таборовій прозі Василя Стуса». Дослідниця розповіла про зацікавлення українського письменника польською мовою, літературою, перекладами з польської, періодичними виданнями, які він передплачував перебуваючи в таборі та на засланні. Особливу увагу було приділено дванадцятому запису «З таборового зошита» В. Стуса, у якому він висловив захоплення антитоталітарним суспільно-політичним рухом у Польщі («Солідарність») і гаряче підтримав його.
Науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України кандидат філологічних наук Людмила Бербенець у доповіді «„Інші люди” Дороти Масловської як приклад подальших експериментів з формою» зосередилася на вивченні інтермедіальної природи творчості сучасної польської письменниці. У доповіді йшлося про найновіший твір Дороти Масловської «Інші люди» (2018), який, як і решта її творів і проектів, є прикладом інтермедіальних (візуальних, аудіальних, аудіо-візуальних) експериментів мисткині. Композиція і зміст цього твору свідчать про те, що він є міжжанровим та інтермедіальним гібридом. Завдяки специфічній ритмізації свого тексту твір «Інші люди» може бути прочитаний як хіп-хоп пісня (його текст також було порівняно з текстом твору «Павич Королеви» (2005) тієї ж авторки) або як приклад музикалізації прози (за В. Вольфом). Літературні межі «Інших людей» розширюють буктрейлер до цієї книжки, в якому Дорота Масловська читає текст свого твору як реп; вистава (реж. Ґреґож Яжина, премʼєра відбулася 15 березня 2019 р. у TR Warszawa); а також фільм, котрий на основі «Інших людей» буде створено студією «Ворнер Бразерз» у 2020 році.
Конференція пройшла в атмосфері взаємного зацікавлення: доповідачі мали можливість відповісти на численні запитання, взяти участь у конструктивних дискусіях, поспілкуватися поза секційною роботою, відвідати презентації польських видань, поділитися своїми творчими пошуками.
За інформацією Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України