У рамках 26 BookForum, який пройшов у Львові 18–22 вересня 2019 року, було проведено низку презентацій видань Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Презентації відбулись у межах трьох тематичних кластерів: «Історія», «Мови та переклад» і «Спеціальний проєкт: «Поезія»», що відображає різні аспекти та напрями зацікавлень науковців Інституту.
Тематичний кластер «Історія» репрезентували видання: «Дипломатія Галицько-Волинської держави: європейські наративні джерела XIII–XV століть» Іллі Паршина; «Львівський Ставропігійський інститут (1788–1914). Роль у суспільно-політичному, культурному та релігійному житті українців Галичини» Олександри Киричук, Ірини Орлевич; ««Львівський Манчестер» і «Галицька Каліфорнія»: соціально-економічна діяльність українців Галичини (20–30-ті роки ХХ ст.)» Оксани Пасіцької; «Слово політв’язня: періодичні видання Ліги українських політичних в’язнів 1946–1947 рр.» (упор. і відп. ред. М. Романюк).
|
Монографії містять повідомлення європейських середньовічних хроністів та анналістів про державу Романовичів, інформують про діяльність Львівського Ставропігійського інституту – єдиної (до 1848 р.) світської інституції українців Галичини у контексті суспільно-політичного, релігійного й культурного життя краю кінця ХVIII – початку ХХ ст., а також розповідають про світовий досвід господарювання та розвиток ринкових відносин у Галичині. Збірник «Слово політв’язня» розкриває особливості процесу створення й основні етапи організаційного становлення Ліги українських політв’язнів у перші роки існування, місце політв’язнів в еміграційному житті, містить цікаві спогади, які відображають суть комуністичного і нацистського тоталітарних режимів, поневіряння та долю політичних в’язнів у тюрмах і концтаборах СРСР та нацистської Німеччини.
|
|
Презентовано також колективні монографії науковців Інституту, зокрема: «Взаємодія інституцій держави і громадянського суспільства в Україні. Західні землі (ХХ – початок ХХІ ст.)» (відп. ред. І. Я. Соляр); «Цивільно-військове співробітництво на території Донецької та Луганської областей: моделі, тенденції, перспективи» (відп. ред. І. Г. Патер), «Освіта національних меншин в Україні: історичні традиції, правові засади, сучасні виклики (ХХ – початок ХХІ століть)» (книга 1; відп. ред. І. Я. Соляр). У монографіях висвітлено складні взаємини державних інституцій Австро-Угорській монархії, ЗУНР, Польської держави, Української РСР, незалежної України з окремими сегментами громадянського суспільства; розглянуто міжнародний досвід впровадження системи цивільно-військового співробітництва наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст., показано політико-правові передумови її введення в районах проведення АТО, ООС; проаналізовано особливості забезпечення освітніх потреб національних меншин в Австро-Угорській монархії, Західноукраїнській Народній Республіці, Російській імперії, Другій Речі Посполитій, специфіку формування державної освітньої політики в СРСР та її практичне втілення у життя в Українській РСР, моделі реалізації права національних меншин на освіту в незалежній Україні.
|
|
Діалектологи відділу української мови упорядкували й опублікували тексти-розповіді про приготування традиційного українського борщу, споживання, інґредієнти, способи приготування, записані від інформантів із різних регіонів України. Збірник діалектних текстів «Скарби українських говорів: тексти про борщ» (відп. ред.: Н. Хібеба, В. Лєснова) було презентовано в межах тематичного блоку «Мови та переклад».
У межах тематичного кластеру «Спеціальний проєкт: «Поезія»» презентовано монографію Тараса Пастуха «Мости Олега Лишеги» та «Полум’я відігріє пам’ять: Спогади про Олега Лишегу» – одного з найбільш знакових українських модерних поетів другої половини ХХ ст.
Книга Оксани Пасіцької ««Львівський Манчестер» і «Галицька Каліфорнія»: соціально-економічна діяльність українців Галичини (20–30-ті роки ХХ ст.) стала переможцем 26 BookForum Best Award в номінації «Місто».
За інформацією Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України