Створення Зоологічного музею УАН пов'язано з формуванням Української академії наук. У статуті Української академії наук 1918 р. було передбачено створення Зоологічного музею одночасно з іншими академічними інститутами. Для розбудови Академії було створено спеціальні комітети. Так, з ініціативи професора Київського університету С.Ю. Кушакевича 1919 року почав роботу Фауністичний («Комітет для виучування фауни України») за головування Миколи Феофановича Кащенка. Саме рішенням цього комітету 1 травня 1919 р. були виділені кошти та призначений куратор колекцій, що надходять до Зоологічного музею. Сам М. Кащенко керував Зоологічним музеєм в цілому, а колекціями опікувався відомий ентомолог Володимир Караваєв. У штаті музею на той час працювали 22 особи.
Цій визначній події була присвячена низка заходів, які пройшли 7 – 8 жовтня 2019 року в Національному науково-природничому музеї НАН України.
7 жовтня 2019 року об 11:00 відбулося Урочисте засідання вченої ради, присвячене 100-річчю Зоологічного музею УАН, за участі представників Президії НАН України, Відділення загальної біології НАН України, ветеранів Музею, трудового колективу та друзів.
Серед шановних гостей: віце-президент НАН України академік НАН України В’ячеслав Кошечко, заступник академіка-секретаря Відділення загальної біології (ВЗБ) НАН України академік НАН України Володимир Радченко, академік НАН України Олександр Романенко та члени-кореспонденти НАН України: Ігор Акімов, Сергій Мосякін, Микола Кучук, Сергій Афанасьєв, Валерій Корнєєв, Петро Царенко.
Від установ біологічного профілю були директори та провідні науковці, які представляли: Інститут еволюційної екології НАН України, Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, Інститут гідробіології НАН України, Інститут ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України, Зоологічний музей Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Галерея організаторів та почесних гостей, які виступили на вітальній сесії: В’ячеслав Кошечко, Володимир Радченко, Володимир Палій, Ігор Ємельянов, Ігор Акімов, Сергій Мосякін, Сергій Афанасьєв, Вадим Корнюшин. Фото В. Корнєєва (обробка І. Загороднюка) |
Головуючий на урочистому засіданні директор ННПМ НАН України академік НАН України Ігор Ємельянов представив доповідь «Зоологічний музей у структурі Національного науково-природничого музею НАН України та його роль у пропаганді природничих знань».
Після доповіді відбулися урочисті промови та вручення відзнак та грамот співробітникам Музею від Національної академії наук України та ЦК Профспілки НАН України, Відділення загальної біології НАН України. Віце-президент НАН України академік НАН України В’ячеслав Кошечко та заступник академіка-секретаря ВЗБ академік НАН України Володимир Радченко вручили грамоти та подяки співробітникам Музею та ветеранам відділу, які працювали в установі раніше.
Відзнаки від Національної академії наук України вручав академік НАН України В’ячеслав Кошечко (фото В.Корнєєва) |
На урочистому засіданні були зроблені доповіді щодо створення та розбудови Зоологічного музею УАН, його сьогодення та перспективи розвитку.
До огляду гостям була представлена виставка творів художника-анімаліста «Світ тварин Геннадія Глікмана» та оновлена частина експозиції «Рептилії» Відділу зоології ННПМ НАН України, а також нова експозиція «Кабінет натураліста», де представлені до огляду аутентичні речі дослідників-натуралістів різних часів: з 80-х років ХІХ ст. до 30-х років ХХ ст., що зберігалися в фондах Національного науково-природничого музею НАН України.
Анонс виставки творів художника-анімаліста «Світ тварин Геннадія Глікмана» (виставка діє до 17.11.2019) (1), оновлена частина експозиції «Рептилії» Відділу зоології ННПМ НАН України (2) та «Кабінет натураліста» (3) (фото В. Раєвського, О. Мартинова, В. Гриценка). |
8 жовтня 2019 року в рамках святкування 100-річчя Зоологічного музею Української академії наук відбулася П'ята конференція циклу «Природнича музеологія», яка мала назву «Природничі музеї в Україні: становлення та перспективи розвитку». У конференції взяло участь 39 учасників, з них 20 — з усними доповідями. У збірнику праць конференції опубліковано 80 статей від 103 авторів. В рамках конференції проведено Круглий стіл з ведення баз даних про колекції.
Учасники конференції на сходах ННПМ НАН України біля панно «Людина і природа» (фото В.Гриценка) |
За інформацією ННПМ НАН України