Проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР на Софійському майдані в Києві. 22 січня 1919 року. |
Стаття присвячена тому, які події та фактори призвели до підписання 6 листопада 1919-го року сепаратного договору між Українською галицькою армією та російськими Збройними силами Півдня Росії, що започаткувало руйнацію фронту соборної України.
Віктор Крупина зазначає: «1919 рік став кульмінацією Української революції. Розпочався він відносно вдало. 22 січня на Софіївському майдані у Києві було урочисто проголошено Акт злуки. До практичного утілення цього важливого рішення дійшло, однак, не одразу. Кожна з республік вела боротьбу з власними ворогами: УНР захищалася від більшовицьких армій, що 5 лютого захопили столицю України, а ЗУНР ще з листопада 1918 р. протистояла Польщі. Реальне об'єднання відбулося лише 16-17 липня, коли державний апарат Західноукраїнської області УНР (ЗОУНР) та Українська Галицька армія (УГА) перейшли р. Збруч (колишній кордон Російської та Австро-Угорської імперій) і опинилися на Поділлі, що перебувало під владою Директорії УНР на чолі з Симоном Петлюрою. Проте об'єднання обох українських республік не було органічним. Галичани вважали політику Директорії та уряду УНР занадто лівою, мало не більшовицькою, тож вимагали її коригування. Директорії не подобалися необмежені права президента ЗОУНР Євгена Петрушевича, якого 9 червня було наділено диктаторськими повноваженнями. Відданість демократії і захоплення соціалізмом наддніпрянців контрастували з уявленнями наддністрянців про доцільність тимчасової концентрації влади в одних руках й прагматизм політики. У час смертельної небезпеки сторони досягли компромісу і напруга у відносинах не закипала, проте вона не зникла. Вистачало як прикладів справжнього братерства, так і зайвої неприязні, деструктивних випадів».
Автор статті відзначає, що «Саме Білий рух і став тим подразником, що загострив відносини в українському національному таборі і, зрештою, зруйнував соборний фронт». Серед інших факторів, які стали на заваді соборності України на той момент, учений перелічує незабезпеченість армії, епідемію тифу та геополітику.
За інформацією тижневика «Деловая столица»