30 вересня – 2 жовтня 2019 року з ініціативи Національної академії наук України та за підтримки Національної академії медичних наук України і Міністерства охорони здоров’я України в Києві відбувся VІІ Національний конгрес з біоетики з міжнародною участю, що присвячувався памʼяті академіка Ю.І. Кундієва (1927–2017) – визнаного лідера біоетичного руху в Україні.
* * *
Для довідки
Попередні шість національних конгресів з біоетики, що відбулись у 2001, 2004, 2007, 2010, 2013 та 2016 роках, підтвердили актуальність дослідження проблем біоетики в Україні. На виконання резолюцій конгресів було розроблено «Загальні етичні принципи експериментів на тваринах», «Етичний кодекс лікаря України» та «Етичний кодекс ученого України», запроваджено обов’язкову біоетичну експертизу при захисті докторських і кандидатських дисертацій з клінічної та експериментальної медицини, біології і ветеринарії тощо. Останні конгреси привернули увагу фахівців і широких кіл громадськості до важливості розроблення заходів безпеки й застосування етичних норм при впровадженні наноматеріалів і нанотехнологій, правових аспектів охорони здоров’я й удосконалення медичного права.
* * *
На конгресі 2019 року розглядалися такі важливі теми, як філософсько-методологічні аспекти біоетики, біоетика і мораль у суспільстві, етична експертиза біомедичних досліджень, організація та проведення клінічних випробувань лікарських засобів в Україні, етичні проблеми сучасної біомедицини, соціально-економічні й етичні аспекти NESTs (New and Emerging Sciences and Technologies), етичні аспекти медичної практики, екологія та біоетика, захист тварин у природному середовищі й альтернативні методи їх використання в науковому експерименті, біоетика у системі освіти і виховання. У рамках конгресу відбувся круглий стіл «Нюрнберзький кодекс (1947 р.) – від історії створення до сучасного значення». Загалом під час заходу було заслухано близько 100 пленарних лекцій і секційних доповідей. Крім українських учених, у роботі конгресу взяли участь вчені і фахівці з країн СНД, Західної Європи та Америки.
|
|
|
|
|
|
|
|
Обговорювався також сучасний стан розвитку біоетики в Україні й за її межами, зокрема, відзначалося, що завдяки ініціативі НАН України у нашій державі понад 20 років тому було розпочато систематичну й послідовну діяльність у цій галузі. Проведення таких конгресів є свідченням постійного інтересу українських вчених і громадськості до проблем біоетики.
Водночас, учасники заходу наголошували, що демографічна ситуація в Україні є кризовою й потребує втручання на державному рівні. Необхідно також суттєво поліпшувати систему медичної допомоги українському населенню з урахуванням стандартів біоетики. Найактуальнішими біоетичними проблемами сьогодення є біобезпека при впровадженні новітніх біо- та медичних технологій.
На завершення конгресу його учасники звернулися до представників владних структур, наукових і громадських організацій із закликом сприяти розвитку ідей біоетики як однієї з важливих засад формування світогляду в сучасному суспільстві
(ПЕРЕГЛЯНУТИ РЕЗОЛЮЦІЮ).
P.S. 23 жовтня 2019 року Президія НАН України затвердила своєю постановою оновлений склад Комітету з питань біоетики при Президії НАН України. За інформацією Наукового центру з медико-біотехнічних проблем НАН України
Фото з відкриття конгресу: Пресслужба НАН України