15 листопада 2019 року Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Людмилою Денісовою було підписано конституційне подання щодо визнання неконституційними окремих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Прийняття двох Законів України (№ 1774-VIII від 06.12.2016 р. та № 2148-VIII від 03.10.2017 р.) призвело до скасування права добровільної сплати єдиного внеску в разі відсутності доходу та запровадження обов’язку щодо нарахування та сплати єдиного внеску в розмірі мінімального страхового внеску, незалежно від того здійснювалась підприємницька діяльність або ні, включаючи працюючих на сезонній основі або нерегулярно, а також у випадках відпустки або хвороби.
У межах Меморандуму про співпрацю між Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Інститутом економіко-правових досліджень НАН України фахівцями Інституту було підготовлено науково-правову експертизу, у якій доведено позицію щодо порушення прав громадян на підприємницьку діяльність у нормі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) у звітному періоді, в якому вони не отримали дохід (прибуток).
Колективом Інституту активно проводяться дослідження у межах тем науково-дослідних робіт, які присвячені проблематиці правового забезпечення принципу справедливості в управлінні економікою та сталого розвитку економіки, а також досягнення балансу між економічною ефективністю і соціальною справедливістю. Під час підготовки науково-правової експертизи було доведено, що пп. 2 п. 1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 р. в ред. від 01.01.2017 р. в частині зобов’язання визначати базу нарахування єдиного внеску платником, який не отримав дохід (прибуток) у звітному періоді, не лише звужує права та обсяги фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, але й не відповідає принципу соціальної справедливості.
Позицію, викладену у науково-правовій експертизі фахівців Інституту, було враховано під час підготовки конституційного подання.
Під час робочої зустрічі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової з представниками бізнесу, які виклали свою позицію та проблеми, що виникають під час здійснення ними підприємницької діяльності, а також правозахисниками прийнято рішення щодо направлення відповідного конституційного подання до Конституційного Суду України. На зустрічі Інститут економіко-правових досліджень НАН України представляла вчений секретар цієї установи кандидат юридичних наук Веста Малолітнева.
Учасники зустрічі |
За інформацією Інституту економіко-правових досліджень НАН України