Мітинг з нагоди III Всеукраїнського військового з'їзду, що відбувся в Києві з 2-го по 12 листопада 1917 року. У центрі — Симон Петлюра (дивиться в об'єктив), Володимир Винниченко (в капелюсі) та Михайло Грушевський |
Автор статті зазначає: «20 листопада 1917 року, за кілька днів після Жовтневого перевороту, Українська Центральна Рада ухвалила ІІІ Універсал, яким було проголошено Українську Народну Республіку у складі федеративної Росії. При обговоренні проекту документу найбільші дискусії точились навколо скасування приватної власності на землю та прав національних меншин».
Віталій Скальський розглядає передумови такого рішення: повалення самодержавства у Росії, процес дезінтеграції імперії, створення Української Центральної Ради (УЦР), спроби більшовиків захопити владу в Києві (листопад 1917 р.), засідання Генерального секретаріату УЦР з огляду на поширення анархії країною.
Як наслідок, 20 листопада 1917року відбулось засідання Малої Ради, на якому було ухвалено Третій Універсал: «Україна отримала власну державність, «не одділяючись від республіки Російської і зберігаючи єдність її, щоб республіка Російська стала федерацією рівних і вільних народів», Центральна Рада стала повноцінним парламентом, Генеральний секретаріат — урядом. Територію «народної Української республіки» означено як «землі, заселені у більшості українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина і Таврія (без Криму)». Серед окреслених III Універсалом широкої програми найближчих перетворень: скасування приватної власності на землю, скасування смертної кари, впровадження 8-годинного робочого дня, проголошення свободи совісті, слова, друку, зборів та профспілок і організація національно-персональної автономії. У відповідь більшовики Києва сформували Київський військово-революційний комітет на чолі з Георгієм П'ятаковим, що розпочав підготовку до збройного повстання. Йому вдалось запобігти роззброївши 11 грудня дислоковані у місті більшовизовані частини регулярної армії та загони червоної гвардії. 17 грудня Раднарком Росії звинуватив Центральну Раду у «нечуваній зраді революції» і зажадав припинити роззброєння більшовицьких полків та спільно діяти проти «контрреволюційних виступів». Відмова Генерального секретаріату виконувати ультимативні вимоги, розцінені як втручання у внутрішні справи УНР, стала приводом до війни: 22 грудня 1917 року червоногвардійські загони з Росії увійшли до Харкова, де через три дні було проголошено створення Української Народної Республіки рад як складової частини федеративної радянської Росії».
За інформацією інформаційного порталу «Цей день в історії»