На сторінках 5-го номеру науково-популярного журналу «Світогляд» (за вересень – жовтень 2019 року), який видають Національна академія наук України та Головна астрономічна обсерваторія НАН України, у рубриці “Новини академічного книговидання» заступник директора з питань наукової та видавничої діяльності Видавничого дому «Академперіодика» НАН України кандидат геологічних наук Анна Радченко знайомить читачів із новинками, присвяченими культурі та мистецтвознавству.
“Цей огляд видань я вирішила присвятити книгам, присвяченим українській культурі та мистецтвознавству. Інтенсивне вивчення України та українців, їхніх культурних та мистецьких здобутків, історії, особливостей розвитку суспільства, внеску до світової скарбниці культури розпочалося після здобуття Україною незалежності ще 1991 року. До того часу науки суспільно-гуманітарного циклу – мовознавство, соціологія, демографія, мистецтвознавство, книго-, кіно- та музикознавство, які питомо мають спиратись на національний ґрунт, розвивались мало. Значно більше уваги було приділено фізико-математичним і технічним наукам. Але сплеск зацікавлення власним минулим вже за кілька років почав втілюватись у нових розвідках, статтях, музейних експозиціях, науково-популярних та наукових книгах.
Згодом науковці почали планувати великі амбітні проекти. Так, за участі багатьох наукових установ НАН України, інших наукових установ і закладів вищої освіти нашої держави видано «Національний атлас України», «Юридичну енциклопедію», «Енциклопедію історії України», «Шевченкознавчу енциклопедію». Триває підготовка і випуск «Енциклопедії сучасної України» та «Франківської енциклопедії», «Словника української мови». Активно опрацьовується концепція «Універсальної української енциклопедії”, - пише авторка статті.
Серед новинок академічного книговидання А. Радченко виокремлює видання «Історія української музики» у семи томах, збірку «Стрілецькі пісні для чоловічого і мішаного хорів», багатотомник «Етнографічний образ сучасної України», видання «Усні народні оповідання українців-переселенців Лемківщини, Холмщини, Підляшшя та Надсяння: жанрово-тематична специфіка. Художні особливості», збірник наукових праць «Українці-русини: етнолінгвістичні та етнокультурні процеси в історичному розвитку».