Нещодавно Олександр Скороход подолав 120-кілометровий марафон, то ж знає про крепатуру практично все! Його величезний досвід різноманітних видів спорту – легка атлетика, сноубординг, карате та професійні наукові знання в сфері молекулярної біології наразі відкривають безцінні «science-based knowledge» про те, як подолати та оминати крепатуру.
Учений зазначає: «Відразу слід сказати, що саме слово «крепатура» є трохи сленгом, у серйозних колах таке називають синдромом відтермінованого м’язового болю (від. англ. delayed oncet muscle soreness, DOMS). Крепатура виникає, коли ми різко вирішили, що пора займатися спортом та займалися ним, поки не впали. Також вона неодмінно з’явиться при виконанні вправ, де має місце одночасне розтягування і скорочення мікроволокон м’язу, та при задіюванні маловикористовуваних раніше груп м’язів. Цікаво, що інтенсивність больових відчуттів зростає протягом перших 12-24 годин після припинення фізичних навантажень, досягаючи піку в інтервалі 24-72 години. Довгий час вважалося, що крепатура з'являється через накопичення у м'язах лактату (лактат – молочна кислота, що є метаболітом глюкози та утворюється під час її анаеробного розщеплення – коли ми інтенсивно тренуємося і виникає брак кисню). Однак, насправді, 90% лактату нейтралізуються буферними системами організму вже через 40 хв після завершення вправ. Наразі, доведеною причиною крепатури є поява мікророзривів у структурі м’язових волокон. Унаслідок цього виникають запальні реакції, міграція в зону запалення імунних клітин і виділення ними цитокінів. Вони взаємодіють із рецепторами нервових закінчень та викликають відчуття болю».
Учений пояснює, чи є шкода від синдрому відтермінованого м’язового болю і чи говорить його присутність про ефективність навантажень: «Шкода є – але тимчасова. Якщо не «зловживати» отриманням крепатури – нічого страшного не відбудеться. Це певний фізіологічний шлях, який доводиться проходити нам і нашому тілу для того аби підвищити чи покращити наші фізичні кондиції. Шкода може бути, якщо давати навантаження, які призводять вже не до крепатури, а травмування. Або ж перенавантажувати себе при наявності крепатури, що теж суттєво підвищує ризик травмування. Крепатура – це ознака, того що ми недостатньо треновані, або мали перерву у тренуваннях, перевантажили певну групу м’язів чи навантажили нові групи м’язів, які не використовували раніше».
Також Олександр Скороход розказує як позбутися крепатури та як займатися, щоб крепатура не виникала.
За інформацією інтернет-платформи «Мікроб і Я»