Україна - держава з високим рівнем людського розвитку, йдеться у спеціальній доповіді за 2019 рік, яку опублікувала Програма розвитку ООН. У загальному рейтингу людського розвитку Україна посіла 88 місце серед 189 держав і територій. Автори списку відзначають, що в Україні збільшилася тривалість життя і кількість років навчання в школі, проте рівень доходів - низький.
Людмила Черенько пояснює, чому навіть з такою економікою нас вважають державою з високим людським розвитком. За період з 1990 до 2018 року Індекс людського розвитку України збільшився на 6,3%. «Всі міжнародні рейтинги мають певні вади, але вони завжди цікаві, хочеться подивитися на свою країну щодо інших країн», – зазначила експерт. За її словами, індекс має три компоненти. Перший стосується доходів населення. Другий - того, наскільки населення освічене, тут враховується частка людей з вищою освітою. А третій показник - здоров'я і смертність: «Україна завжди витягує цей індекс на досить високі позиції за рахунок освіти. У нас освічене населення».
Найгірше в Україні з доходами. За показником ВВП на душу населення країна «провисає», в рейтингу він і тягне вниз. З іншого боку, в останні роки покращився показник рівня смертності. За даними Держстату, у 2016 році в Україні померли 583 тис. людей, а в 2017 році – 574 тис.
Українці освічені, але не такі багаті, як могли б бути з такими знаннями, розповідає соціолог. У 2018 році в Україні було 24% бідного населення, а також 1,3% – вкрай бідного, це люди, які живуть на менш, ніж 5 доларів на добу. Більшість населення може задовольнити базові потреби у їжі, одягу, обов'язкових виплати. Проте їм не вистачає на додаткові покупки. Багатих людей у країні - близько 5%. Середній клас в Україні: нечисленний і невпливовий. Дослідження ПРООН свідчить, що скорочення середнього класу, високий рівень неофіційної та нестабільної зайнятості, проблеми соціального захисту, еміграція кваліфікованих і молодих працівників і відчуття нерівності перед законом посилюють проблему в Україні та регіоні.
Рівень життя українців, який вимірювали валовим національним доходом (ВНД) на душу, скоротився на 25,6% у період між 1990 та 2018 роками. Проте, за словами соціолога, порівнювати життя українців зараз і у 1990 році некоректно: «Із 90-им роком взагалі краще не порівнювати, тоді ще була радянська система, навіть ВВП по-іншому рахувався. (…) При всіх мінусах ми рухаємось у правильному напрямку. Важливий паритет купівельної спроможності, якщо враховувати цей коефіцієнт, то ми мали б бути вище у рейтингу». Україна прогресує у людському розвитку, попри збройний конфлікт та пов'язані з ним економічні потрясіння. Індекс постійно зростає з 2000 року, уточнюють в ООН.
За інформацією «BBC Україна»