Чисельність наявного населення України складає 37,289 млн осіб, – про це міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет. За словами міністра, задля отримання даних були використані три джерела: дані мобільних операторів; використання статево-вікової інформації, так званої «ялинки» з двох джерел – даних Держстату й електронних реєстрів України; дані державного реєстру фізичних осіб (врахували лише тих людей, які так чи інакше взаємодіяли з державою хоч раз за останні три роки). Зі слів міністра, максимальна різниця між результатами даних, отриманих з цих трьох джерел, складала 2,86%.
Заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Гладун пояснив, наскільки коректні такі дані: «Перепис – це суцільне обстеження. Це ключові слова. Що ж зробив уряд зараз? У математичній статистиці є процедура, яка називається оцінка чисельності. У даному випадку – це оцінка чисельності населення непрямими методами. Тобто коли збирається інформація з різних джерел, не шляхом опитування населення, а з баз даних мобільних операторів і здійснюється за певною математичною процедурою певна оцінка. Ця оцінка має похибку. Тобто, – це не перепис. І у мене є прохання словосполучення «перепис населення», навіть з додаванням «електронний» у цьому ключі не вживати, адже по суті це не вірно. Щоби дати нормальну оцінку оприлюдненим даним, слід подивитися на методологію. Те, що оприлюднено на слайдах, – це не методологія. Повинні бути формули, оцінка надійності джерел інформації тощо. Те, що певні показники збігаються з даними Державної статистики, – це так. Але з іншого боку, чому ж тоді вони кажуть, що дані Держстату погані? Тобто є певна суперечність в самих заявах. Що стосується оприлюднених даних про 37 млн, то, на мій погляд, це трохи занижена оцінка. Виникає питання, а як вони рахували Донецьку, Луганську області?».
Експерт пояснює, чому необхідно враховувати проблему трудової міграції, як має відбуватись повноцінний перепис населення, і чому дані справжнього перепису не можливо використати для політичних маніпуляцій.
Олександр Гладун наостанок зазначає: «Наша позиція незмінна – повинен пройти перепис, як це визначено у законі – шляхом суцільного обстеження. Достукатися до них дуже важко. Будемо різні методи застосовувати, зокрема через ЗМІ. Також активно комунікуватимемо з урядом, оскільки те, що ми побачили, наразі просуває тільки пан Дубілет. Наприкінці року були чутки, що ніби посли ЄС готують звернення до Зеленського, щоби влада провела в Україні перепис населення. Якщо у нас скажуть, що ми провели перепис, Україна виглядатиме посміховиськом. Перепис повинна визнати міжнародна спільнота: ООН, Євросоюз. А те, що ми побачили, ніколи не буде визнано переписом. Не проведе перепис цей уряд, проведе інший. Не буде його у 2020, то буде у 2021 році».
За інформацією інформаційної агенції «Главком»