Тема лекції: «Зимова календарна обрядовість українців».
Лектор – молодший науковий співробітник відділу Українського етнологічного центру Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України кандидат історичних наук Микола Бех.
Невід’ємним компонентом народної культури є звичаї та обряди, пов’язані з літочисленням та зміною сезонів природи, які протягом багатьох віків відображали сімейний та громадський побут народу, його моральні та світоглядні уявлення.
Традиційний аграрний календар українців не передбачав різкого розмежування між сезонами, тому весна плавно переходила в літо, а осінь в зиму. По всій території України зимовий період був найсприятливішим часом для селянського дозвілля. Святом, коли «вводиться літо в зиму», вважали Введення (4 грудня). Кульмінаційною подією зимової календарної обрядовості були та й залишаються новорічно-різдвяні свята (з 1 по 14 січня). Саме навколо цих дат у церковному та громадському календарі склався надзвичайно насичений та багатий на обряди комплекс свят. Закінчення зими та початок весни у народі асоціюється із святом Стрітення (15 лютого), коли, за повір’ям, зима зустрічалася із літом (весною) і боролася із ним.
Захід відбудеться у форматі проекту «Самоосвіта» (цикл базових лекцій з гуманітарних наук).
За інформацією Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України