Оглядова карта українських земель авторства Степана Рудницького |
Забутий академік, географ-картограф-етнограф, основопорядник української фізичної, політичної та військової географії, учень Михайла Грушевського, який навчався у Львові, Празі, Берліні працював у Відні... Сьогодні пересічна людина мало що знає про академіка Степана Рудницького, однак саме він визначив національну українську територію та в 1905 році ввів у міжнародний обіг географічний термін «Україна». Він географічно утвердив Україну, окреслив її етнічні кордони й унаочнив, намалювавши на картах. Завдяки йому Україну чи не вперше було представлено в картографічних працях як цілісну одиницю.
Ольга Ковалевська у своєму виступі зауважила: «Попри те, що 70 років мільйони радянських студентів в радянських школах, інститутах вивчали географію України за його підручниками та картами, українська радянська енциклопедія, до якої вчений готував ще й свої статті, навіть рядком не згадувала географа зі світовим ім'ям. Він поставив собі за мету хоча би почати розповідати про те, що у складі двох імперій – Австро-Угорської та Російської – є територія, яка цим імперіям не належить, що там проживає зовсім інше населення. Причому населення, яке проживає на цих теренах ще з доісторичних часів. І тому воно тут справжнє, воно автентичне, і саме воно має право на існування і на створення власної держави. (…) Повіривши радянській владі, Степан Рудницький повернувся з Європи, прийнявши пропозицію створити Інститут географії Радянської України у Харкові, який невдовзі був закритий, а сам науковець заарештований і за постановою «особливої трійки» розстріляний у листопаді 1937 року. Вся пам'ять про Степана Рудницького була стерта, і навіть у радянській 3-томній географічній енциклопедії України, виданій 1990-го року, про нього немає жодної згадки».
|
«Національна територія – це головна основа нації, на якій вона живе і розвивається», – писав академік Степан Рудницький.
По завершенні презентації директор книгарні «Є» Андрій Домаранський зробив приємний подарунок – вручив два комплекти п’ятитомного зібрання книги «Історія. Географія. Геополітика» від видавництва «Темпора» обласній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського та обласному інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Тепер це унікальне видання творів географа та історика Степана Рудницького є у вільному доступі й усі охочі матимуть можливість працювати з цими книгами.
За інформацією Інституту історії України НАН України