Відкрила круглий стіл Президент Всеукраїнської асоціації індологів, провідний науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України кандидат історичних наук Ольга Лукаш. Вона відзначила, що цей науковий захід присвячується святкуванню в Україні 70-і річниці Дня Республіки Індія. Вона також представила почесних гостей круглого столу – Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Індія в Україні пана Партха Сатпатхі; представника Департаменту країн АТР Міністерства закордонних справ України Олену Кузьменчук; представника Ради індійських підприємців в Україні «India Club», директора індійської компанії «Indrayani Overseas» Рама Данге, а також учасників круглого столу, які приїхали з інших міст України – Миколаєва, Полтави, Харкова.
Директор Інституту всесвітньої історії НАН України член-кореспондент НАН України Андрій Кудряченко у своєму вітальному слові відзначив, що Конституція Республіки Індія, ухвалена 70 років тому – 26 січня 1950 року, створила в країні ті необхідні умови, що дозволили згуртувати в єдину життєздатну спільність індійську націю, яка органічно поєднує в собі різноманітні культури, мови, народи, й водночас забезпечили приголомшливий успіх розвитку Індії протягом всіх цих десятиліть, особливо, в останні 20–25 років. Учений підкреслив, що на цьому круглому столі буде обговорено та проаналізовано багато цікавих проблем і питань, які розкривають головні фактори, умови, сфери економічного та науково-технічного прогресу Індії, основні засади та напрями індійської зовнішньої політики, роль і місце Республіки Індія у світовій спільноті, а також історичне коріння, соціальні, політичні, економічні чинники, роль та значення українсько-індійського співробітництва, яке має широкі перспективи на майбутнє.
Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Індія в Україні пан Партха Сатпатхі у своєму великому та ґрунтовному виступі представив широку панораму розвитку сучасної Індії та українсько-індійських відносин, акцентував увагу на наступних положеннях: Індія – найбільша демократія у світі, а Україна – одна з найбільших демократій Європи, і коли дві демократії розмовляють між собою існує чудове розуміння та спільність думок.
|
Під час роботи круглого столу були заслухані наукові доповіді, присвячені як зовнішній, так й внутрішній політиці Республіки Індія. Ольга Лукаш у своїй доповіді «Україна – Індія: погляд із минулого в майбутнє» наголосила на тому, що розвиток українсько-індійської співпраці має важливу історичну базу та серйозну перспективу на майбутнє. Три основні чинники становлять фундамент цього явища – соціальні, економічні та політичні. Перший, який сприятливо впливає на розвиток українсько-індійських відносин, має соціальний характер, це – фактор духовної близькості індійського та українського народу. Його суть полягає в тому, що відносини між Україною та Індією базуються на історичних традиціях, що завжди відзначалися взаємним інтересом, повагою, співпрацею. Другим чинником розвитку відносин є наявність позитивного досвіду двостороннього економічного та науково-технічного співробітництва, накопиченого раніше. Відомо, що колишній Радянський Союз надавав Індії велику допомогу у цій сфері протягом трьох десятиліть XX століття (у 60–80-і роки). Але мало відомо, що важливу частину цієї допомоги надавала саме Україна. Найбільш помірковані оцінки показують, що частка внеску України в технічну та економічну допомогу Індії становила від 40% до 50% від загальносоюзної допомоги. Третій сприятливий фактор має політичний характер. Його суть полягає у близькості зовнішньої політики Індії та України щодо багатьох важливих міжнародних питань. Україна з великою повагою ставиться до Індії, яка в свій час виступила у ролі одного з головних ініціаторів і лідерів Руху неприєднання і доклала чимало зусиль для практичного втілення у життя відомих п’яти принципів Панча Шила. Позиції Індії та України щодо ґрунтовних принципів міжнародного життя є схожими або близькими, що забезпечує сприятливий міжнародний клімат, відкриває широкі можливості для розвитку плідних відносин у майбутньому.
Професор кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор історичних наук Наталія Городня виступила з доповіддю «Роль Індії у міжнародній системі ХХІ століття». Лейтмотивом її виступу було перетворення Індії з регіонального на одного з глобальних лідерів багатополюсного світу. Завідувач відділу трансатлантичних досліджень Інституту всесвітньої історії НАН України кандидат історичних наук Сергій Толстов, виступив із доповіддю «Індія – ЄС: проблеми та перспективи стратегічного партнерства». У доповіді був представлений огляд відносин між Індією та ЄС з початку 1990-х рр. Проаналізовано формування та основні напрями відносин у форматі стратегічного партнерства на основі рамкової угоди про стратегічне партнерство (2004 р.) та подальших двосторонніх документів. Основну увагу було приділено перебігу двостороннього діалогу між ЄС та Індією. Представлено порівняльний аналіз позицій сторін щодо перспектив співпраці з глобальних і регіональних проблем. Окреслено провідне значення таких напрямів, як торговельні відносини та взаємодія з питань міжнародної безпеки. У своїй доповіді «Арабські країни Перської затоки та Індія: стан і перспективи співробітництва» завідувач відділу історії краї Азії та Африки Інституту всесвітньої історії НАН України кандидат історичних наук В’ячеслав Швед представив глибокий аналіз історичного та сучасного розвитку індійсько-арабських відносин з країнами Перської затоки. Свій виступ «Економіка незалежної Індії за умов глобалізації: проблеми розвитку» провідний науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України кандидат економічних наук Ірина Вітер присвятила аналізу розвитку економіки Індії за умов глобалізації.
|
Круглий стіл завершився яскравою культурною програмою, яка складалася із двох частин – ознайомлення з індійськими класичними танцями та перегляду фотовиставки, присвяченої сучасній Індії. Мета виставки полягала у демонстрації історичної цінності, краси та сили людського потенціалу сучасної Індії, спільності інтересів і прагнень українського та індійського народів. Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Індія в Україні пан Партха Сатпатхі та директор Інституту всесвітньої історії НАН України член-кореспондент НАН УкраїниАндрій Кудряченко у своїх виступах дали високу оцінку організації та наукового рівня проведеного круглого столу, а також культурної програми, що була організована Всеукраїнською асоціацією індологів для учасників та гостей цього важливого міжнародного наукового заходу.
За інформацією Інституту всесвітньої історії НАН України