12 лютого 2020 року у Верховній раді України відбулись Парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення».
У засіданні взяли участь народні депутати України, представники Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національної академії медичних наук України, міжнародних організацій, професійних медичних асоціацій, провідних науковців та практикуючих лікарів з усіх регіонів України, представники громадськості.
Зі вступним словом виступила заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк. Вона зазначила, що щорічно у світі онкологічні захворювання виявлять у понад 35 мільйонів осіб. Рак є другою з основних причин смерті людини і щороку ця хвороба забирає до 10 мільйонів життів.
За її словами, ситуація в Україні є набагато гіршою і становить загрозу національній безпеці. Вона відзначила, що кожного року понад 137 тисяч наших громадян дізнаються, що вони хворі на рак. Щороку ця хвороба забирає життя близько 64 тисяч українців.
Олена Кондратюк нагадала, що Цілі сталого розвитку ООН та резолюція Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я від 2017 року містять заклики до національних урядів щодо комплексного вирішення питань, пов’язаних з боротьбою з раком та зменшенням смертності від цього захворювання. В Україні Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями була прийнята Верховною Радою ще у 2009 році та була розрахована на період до 2016 року. Тому зараз Кабінету Міністрів України необхідно терміново розробити та затвердити Національну стратегію контролю онкологічних захворювань до 2030 року.
З тематичними доповідями виступили Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька, народний депутат України, голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерій Зуб, голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, виконуюча обов’язки голови Національної служби здоров’я України Оксана Мовчан, президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк та інші.
З теми «Виклики і противаги онкології XXI століття» виступив директор Інституту експериментальної патології онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України академік
Василь Чехун.
На початку своєї доповіді він навів дані сумної статистики захворюваності та смертності, а також окреслив численні медико-біологічні проблеми у сфері онкології. За темпами поширення онкопатології Україна займає друге місце в Європі. Через пізню діагностику біля 40% хворих помирають протягом першого року після встановлення діагнозу. Для порівняння – у розвинутих країнах цей показник майже в 2 рази нижчий.
В Інституті експериментальної патології онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України наряду із технологіями раннього виявлення злоякісного процесу, обґрунтовано основи імунотерапії та розроблено технологію модифікації пухлино-асоційованих антигенів, які стають джерелом активації імунної відповіді на появу злоякісних клітин та їх подальше знищення. За цими напрямами співробітники інституту були удостоєні Державної премії України у 2015 та 2017 роках.
Академік Василь Чехун відзначив, що сьогодні в Україні надважливо терміново затвердити загальнодержавну програму для зниження ризиків захворюваності, смертності та підвищення якості допомоги онкологічним хворим. Вона має бути створена на основі комплексу медико-біологічних, соціально-економічних, нормативно-правових та законодавчих заходів та спрямована на впровадження сучасних науковмісних технологій скринінгу, профілактики та ранньої діагностики злоякісних новоутворень.
Василь Чехун наголосив, що розробка стратегії онкологічної галузі має відбуватись за безпосередньої участі науковців Інституту експериментальної патології онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького, які мають надзвичайно перспективні розробки із доказаною клінічною ефективністю. Завдяки ним можна суттєво знизити смертність та покращити якість життя хворих. Крім того, така стратегія має відповідати світовим стандартам.
За інформацією Інституту експериментальної патології онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України