27 лютого 2020 році в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему «Ключові акценти у розвитку оборонного потенціалу України» за участі першого віце-президента Національної академії наук України, голови Наглядової ради Українського інституту безпекових досліджень академіка НАН України Володимира Горбуліна.
|
Також участь у роботі круглого столу взяли член правління Українського інституту безпекових досліджень, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Валентин Бадрак, генеральний директор ДК «Укроборонпром» 2018-2019 р.р. Павло Букін, член правління Українського інституту безпекових досліджень, директор інформаційно-консалтингової компанії «Дефенс Експрес» Сергій Згурець, генерал-полковник, перший заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України 2016-2019р.р. Ігор Колесник, провідний науковий співробітник Центрального науково-дослідного інституту озброєння і військової техніки Збройних Сил України Віктор Дихановський, директор Науково-виробничого підприємства «Атлон Авіа» Артем В’юнник, директор компанії «Сатком групп», представництво Harris (США) в Україні Сергій Чепель та заступник керівника відділу Національного інституту стратегічних досліджень Віктор Павленко.
Головними темами обговорення експертів були: розвиток оборонного потенціалу та трансформація Збройних Сил України, «підводні камені» переозброєння українського війська, потенціал військово-технічного співробітництва України з іноземними державами, передусім, із США. Також учасники круглого столу представили своє бачення посилення потенціалу України щодо реагування на усі типи загроз з боку Росії як країни-агресора.
Відкриваючи круглий стіл перший віце-президент НАН України академік Володимир Горбулін відзначив, що початок 2020 року засвідчив наявність значної кількості проблем та нерозв’язаних питань у сфері безпеки нашої держави.
Наявні проблеми, на його думку, вимагають зосередження на трьох ключових питаннях.
По-перше, необхідно переглянути існуючу модель управління оборонно-промисловим комплексом (ОПК) та його взаємовідносин із замовниками.
Академік НАН України Володимир Горбулін виступив з ініціативою створення в Україні міністерства ОПК, підпорядкованого профільному віце-прем’єр-міністру. Така особа та інституція, на його думку, будуть нести відповідальність і системно займатися розвитком вітчизняних озброєнь та технологій і, головне, перспективою оборонної промисловості нашої держави.
Через профільне міністерство та утворений в ньому відповідний підрозділ, наприклад, Агентство з розвитку передових технологій, можна реалізувати справжні, реалістичні підходи до стратегічного планування переозброєння. І головне – перейти від використання наявних технологічних можливостей до постановки завдань промисловості у сфері оборони та безпеки.
Особливу увагу необхідно звернути на якість та технологічність переозброєння.
На думку академіка НАН України Володимира Горбуліна, ракетні програми повинні бути пріоритетними в державному оборонному замовленні.
«Якщо ракетні програми не є ключовими – для країни, яка наполегливо будує ракетний щит стримування, то у нас щось не так із пріоритетами», – зазначив академік.
Ракетне озброєння, на думку, допоможе нашій державі зупинити противника, захистити повітряний простір та морські кордони.
Також Володимир Горбулін звернув увагу на те, що треба підвищити відсоток летальності державному оборонному замовленні. Зокрема, на його думку, Україна має можливості здійснити модифікацію експортного варіанту оперативно-тактичного ракетного комплексу «Грім-2», що значно посилило б ефективність обороноздатності нашої держави.
««Нептун», «Вільха-М», розробка оперативно-тактичного комплексу «Сапсан» із дальністю до 280 км, що створюється на базі експортної модифікації ОТРК «Грім-2» та модернізовані ракети комплексів ППО – це майбутнє нашого щиту», - підкреслив академік.
Володимир Горбулін також зазначив, що необхідно об’єднати зусилля держави і приватних підприємств у сфері ОПК. Так, новостворене профільне міністерство обирало б з приватних підприємств ті, продукцію яких можливо було б довести до серійного виробництва. Це б значно скоротило терміни виготовлення новітнього озброєння.
Наостанок перший віце-президент НАН України академік Володимир Горбулін наголосив, що у питанні планування державного оборонного замовлення найбільше бракує зовнішньої експертизи і фахової комунікації. Для вирішення цієї проблеми необхідним є створення при РНБО чи Офісі Президента майданчика для спілкування влади з експертами, науковцями та виробниками. До такої експертної ради з питань ОПК при могли б увійти кілька експертних інститутів, представники Національної академії наук України та промислових об'єднань.
Фото: Інформагентство «Укрінформ»