Про колекцію екзотичних рослин Криворізького ботанічного саду (КБС) НАН України журналістам програми «Зелена стратегія» телеканалу «Перший міський» (м. Кривий Ріг) розповіли завідувач відділу інтродукції та акліматизації рослин КБС НАН України кандидат біологічних наук Людмила Бойко та завідувач наукової бібліотеки КБС НАН України, куратор проведення екскурсій у Саду Тетяна Собко.
|
«Створення нашої колекції розпочалося ще 1981 року. Перші екзотичні рослини Саду – найпростіші та найдоступніші види, які вдалося на той час зібрати, – розташовувалися в орендованих приміщеннях найближчої школи, а у 1983 році було здано в експлуатацію оранжерею, де вчені КБС НАН України і взялися систематично та планомірно створювати колекцію тропічних і субтропічних рослин, яка на сьогодні налічує вже 992 найменування. Це і види, і різновиди, і форми, і сорти, – говорить Людмила Бойко. – Спершу ми намагалися показати біологічне різноманіття рослинного світу нашої планети, передусім види, які в помірних широтах зустрічаються вкрай рідко, та й переважно – лише в захищеному ґрунті. Але поступово Сад відійшов від простого накопичення до інтродукції рослин, що витримують умови, які ми можемо їм забезпечити. Іншими словами, ми зосередилися на вивченні адаптивних можливостей рослин і відборі тих, що демонструють більшу стійкість, витривалість за певних екологічних параметрів».
За словами вченої, в колекції КБС НАН України представлено рослини практично з усіх тропічних і субтропічних регіонів світу, а саме – з Африки, Азії, Америки (і Північної, і Центральної, і Південної), Австралії: «Наша «родзинка» – колекція з 80-ти сортів азалії індійської, котра саме квітує.
Це доволі вибаглива та, водночас, надзвичайно красива рослина. На тлі барв традиційних сортів цієї культури ніжними відтінками пелюсток вирізняються сорти 'Подолянка' та 'Київський вальс'.
Росте у нас і така гостя з крайнього Півдня Африки, як стреліція королівська, що дуже оригінально квітує та загалом добре у нас почувається. Після штучного запліднення цієї рослини ми отримуємо цілком життєздатне насіння, а отже, можемо здійснювати власну репродукцію цього виду.
З Південної Америки та Східної Австралії до нас приїхала араукарія, котру, до речі, нерідко використовують як замінник новорічної ялинки. Це – реліктова рослина, у природних умовах вона виростає заввишки 80 м і живе близько 2 тис. років. Її деревина починає цінуватися по досягненні рослиною трьохсотрічного віку.
Ноліна, або бокарнея (народні назви – «слоняча нога», «кінський хвіст») – рослина родом із Мексики. Її легко впізнати за характерним потовщенням стовбура біля основи, в якому накопичується волога. Саме завдяки цій особливості рослина здатна витримувати посушливі періоди, до пів року обходячись без води».
«Основним напрямом нашої практичної діяльності завжди був і залишається відбір за результатами наукових досліджень стійких рослин, придатних до озеленення інтер’єрів і громадського простору в умовах промислового регіону, – підкреслює Людмила Бойко. – Це надзвичайно цікава, необхідна та перспективна робота. За весь час вивчення тропічних і субтропічних рослин науковці КБС НАН України рекомендували для згаданих потреб майже 200 таксонів».
«Звичайно, таку красу, як у нашому Саду, люди хочуть мати у себе. Живі рослини справді потрібні нам – для створення атмосфери затишку й комфорту вдома та на роботі. Перш за все, слід визначитися з місцем, в якому рослина зростатиме, а потім – забезпечити їй належний температурний режим, режим вологості та ґрунтову суміш. Зробити це можна, скориставшись спеціальною літературою або звернувшись за порадою до фахівця», – говорить Людмила Бойко.
«Значну частину науково-дослідних робіт, які наші вчені виконують на базі колекції тропічних і субтропічних рослин Саду, висвітлено в наукових публікаціях у вітчизняних та іноземних фахових виданнях. Чимало таких матеріалів доступні для ознайомлення в нашій бібліотеці», – додає Тетяна Собко.
Зараз у КБС НАН України в розпалі квітування азалій. Помилуватися цими й іншими екзотичними рослинами Сад запрошує: у будні – з 08.00 до 15.00 год., у вихідні – з 10.00 до 15.00 год. Адреса: м. Кривий Ріг, вул. Маршака, 50 (мікрорайон Даманський).
Відеозапис телепередачі дивіться за посиланням:
https://youtu.be/CSrjKrOCdpU
За цікавими новинами з Саду стежте на його Facebook-сторінці:
https://www.facebook.com/kbsgarden/