Президія та Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 29 лютого ц.р. на 91 році пішов із життя відомий вчений у галузі оптики і лазерної фізики
член-кореспондент НАН України
Марат Самуїлович СОСКІН
Марат Самуїлович народився 8 квітня 1929 року у Києві.
У 1952 році закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка і його було направлено на роботу до заводу вторинних металів (м. Донецьк), де працював у лабораторії спектральних досліджень.
У 1956 році М.С. Соскін вступив до аспірантури Інституту фізики. Від цього часу вся його наукова та науково-організаційна діяльність нерозривно пов'язана з цим інститутом.
У 1961 році захистив кандидатську дисертацію. Завдяки його зусиллям в інституті набули потужного розвитку дослідження лазерів з перебудовою частоти генерації. На кінець 60-х років інститут став відомим центром досліджень лазерів, а М.С. Соскін – одним з лідерів цього напряму, керівником (з 1966 р.) відділу оптичної квантової електроніки інституту.
У 1969 році захистив докторську дисертацію, а 1972 року йому присуджено звання професора.
За розроблення фізичних основ керування частотою вимушеного випромінювання та створення комплексу лазерів з перестроюваною частотою Марата Самуїловича у складі колективу вчених інституту було удостоєно Державної премії УРСР в галузі науки і техніки 1974 року. Пізніше, у 1982 році, результати своїх досліджень він узагальнив у написаній у співавторстві монографії "Перестроювані лазери" – першій у світі за цією тематикою.
М.С. Соскін був одним з піонерів, які заклали основи динамічної голографії – нового напряму на межі голографії, квантової електроніки та нелінійної оптики.
У 1982 році Марат Самуїлович за цикл робіт з динамічної голографії у складі колективу був удостостоєний Державної премії СРСР, а у 1991 р. за монографію "Лазери на динамічних гратках" – премії імені К.Д. Синельникова НАН України.
У 1988 році М.С. Соскіна було обрано членом-кореспондентом НАН України. Під його керівництвом захищено близько двох десятків кандидатських та п’ять докторських дисертацій.
У 90-х роках він з учнями розпочав дослідження у новому напрямі лазерної фізики – у галузі сингулярної оптики.
За значний внесок у фізику лазерів зі змінною довжиною хвилі, динамічну голографію та сингулярну оптику Марату Самуїловичу присуджено міжнародну Премію імені Галілео Галілея за 2009 рік.
М.С. Соскін – авторитетний вчений, роботи якого відомі фахівцям усього світу, підтвердженням чого є понад 4 000 цитувань його робіт у міжнародних журналах. Він брав участь у роботі оргкомітетів численних наукових конференцій і вчених рад з квантової електроніки, голографії та фізики твердого тіла, редколегій провідних журналів ("Optics Communications", "Український фізичний журнал", "Квантовая электроника", "Фізика напівпровідників, квантова та оптоелектроніка" та ін).
Наука втратила талановитого вченого і організатора науки. Світла пам’ять про члена-кореспондента НАН України Марата Самуїловича Соскіна збережеться в серцях всіх, хто його знав.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Марата Самуїловича у зв’язку з тяжкою втратою.
Прощання з М.С. Соскіним відбудеться 4 березня 2020 року об 11 годині в будівлі Інституту фізики НАН України (м. Київ, просп. Науки, 46). Поховання – на Байковому кладовищі.
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України