Експерт зазначає: «Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев анонсував, що 2020 року планується запровадити прогресивну шкалу оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та об'єднати ПДФО, єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і військовий збір. У Мінфіні України розраховують на прийняття податкової реформи до липня 2020-го та її запровадження з 2021 року. ПДФО є податковим зобов'язанням працівника, а не роботодавця. З ЄСВ маємо дещо іншу ситуацію. До 2016 року цей внесок сплачували як працівник, так і роботодавець. Останній перераховував до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування свою частину (нарахування на фонд заробітної плати компанії) та частину працівника (утриману з нарахованої йому зарплати). На чергову вимогу бізнесу щодо зниження податкового навантаження в 2016 році державою було прийнято рішення про майже двократне зменшення ЄСВ, і відтоді його сплачує лише роботодавець».
Ірина Новак наголошує: «Авторам ідеї чергової "податкової реформи" слід усвідомлювати, що проста арифметична дія з об'єднання теоретично непоєднуваних ПДФО і ЄСВ в одному податку змінює ідеологію, концептуальні засади і правовідносини соціального забезпечення в країні, чим "вилучає" її з правового поля європейських і міжнародних норм і принципів організації соціального страхування. Ця зміна відносин породжує низку питань, на які суспільство поки що не має відповідей від авторів податкової реформи».
Автор наводить прогресивну шкалу ПДФО країн ЄС, дані Держстату України за вересень / грудень 2019 року, аналізує фінансовий потік у межах фонду оплати праці у 2019 році та наслідки об'єднання ПДФО та ЄСВ.
Експерт підсумовує: «Анонсована державою податкова реформа в жодному разі не повинна руйнувати механізми та інститути соціального діалогу, послаблювати захист працівників і демотивувати бізнес при прийнятті рішень про підвищення заробітної плати. Не менш важливо й те, що податкова реформа не може обмежуватися лише вирішенням завдань щодо зменшення "вартості" праці для бізнесу та обсягів перерозподілу коштів у суспільстві, а має створювати реальні стимули для розвитку бізнесу».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією тижневика «Дзеркало тижня»