Експерт зазначає: «За останні тижні нам давали багато інформації щодо носіння масок, яка інколи сама собі протирічить. І це не дивно, згідно з другим законом термодинаміки, хаос не потребує затрат енергії. Натомість, конструктив вимагає певних людино-годинних інвестицій. Почнемо з відповіді на три умовних середньостатистичні коментарі. Багато хто з Вас впізнають своїх рідних, знайомих чи знайомих-знайомих.
(1) «В Азії всі постійно носять маски, навіть просто на вулицях. Саме це їх і врятувало»
Як йдеться в статті Джефа Яанга (Jeff Yang) «A quick history of why Asians wear surgical masks in public», перші ластівки «моди» на носіння масок з’явилися по всьому світу ще на початку 20 сторіччя, коли пандемія «іспанського» грипу вбила десятки мільйонів людей по всьому світу. (...) Однак, попри часті спалахи грипу та інших респіраторних захворювань, наразі в Японії носіння масок стало певним культом, соціальним фаєрволом (social firewall). Але оскільки маски все менше і менше дивують, деякі люди використовують їх у цілях, що не мають нічого спільного з фізичним здоров’ям. Тобто з маскою на обличчі та навушниками можна побути наодинці навіть в громадському транспорті. Окрім цього, як в дискусії якось наголосив колега з Японії, для декого з молоді це спосіб боротьби із комплексами щодо своєї зовнішності. (...) Однак, чи допоміг культ носіння масок в боротьбі з цьогорічною пандемією? Якщо коротко, то не всім.
Попри те, що в Китаї про перші випадки та спосіб передачі було відомо ще в грудні, це ніяк не вберегло країну від цілої хвилі інфікувань новим коронавірусом. Цьому посприяв період Чуньюнь, який посилив тісні контакти між людьми та відсутність будь-яких карантинних заходів на той період. Чуньюнь — це 40-денний період — 15 днів до і 25 днів після місячного Нового року — протягом якого в Китаї високі показники подорожей. Як зазначається в статті журналу Science, протягом Чуньюнь у 2018 році за даними Tencent було зафіксовано 1,73 мільярда подорожей. Тобто в цьому 2020 році з 10 по 23 (початок дії заборон на пересування) січня, в період початку епідемії, велика кількість людей вільно пересувалася та розповсюджувала інфекцію. Результат нам всім відомий. Більш того, відповідно до розрахунків, цей період охоплював 86% населення, які були інфіковані, але не задокументовані, що також грало на боці розповсюдження вірусу. Чому так? Бо більша кількість випадків захворювання не має вираженої симптоматики або несе ознаки помірної застуди. І лише після впровадження жорстких заходів щодо обмеження пересування, ситуація почала поступово змінюватися на краще, а спалах зійшов нанівець.
У свою чергу, влада Японії та Кореї почала контролювати кожен випадок захворювання та перевіряти людей, які прибувають в країну та застосовувати 14-денний карантин. В результаті своєчасних дій обидві країни зберегли відносно невелику кількість випадків: 1600 (тривалий час була лінійна фаза, але наразі невідомо як ситуація буде розвиватися) та 9500 (вже на схилі гаусіани), відповідно.
І ось, окрім того, графік з країнами, де є культура носіння масок і де немає. Китай “випадає”. Тобто, одними лише масками нічого не змінити. Тільки в комбінації з коректною своєчасною політикою влади маска буде дієвою в громадських місцях.
(2) «Навіщо мені носити маску, якщо я не хворий? Як захворію чи почну чхати — обов’язково надягну»
Дійсно так, здоровим носити маски немає необхідності. Однак, враховуючи симптоматику COVID-19, більшість інфікованих осіб не мають особливих ознак хвороби. Якщо вже є відчутні симптоми, то це ознака того, що ситуація дуже серйозна і треба не магазинами вештатися, а сидіти біля термометру та телефона. Якщо симптомів немає, то тільки ПЛР-тест може дати відповідь щодо інфікування. Відповідно до даних, які базуються на розвитку епідемії в Китаї, у розрахунку на одну особу, людина без симптомів на 45% менш ефективно розповсюджує інфекцію. Водночас, через більшу мобільність таких осіб, вони відповідальні за 79% передачі вірусу.
А тепер дайте для себе відповідь на запитання: чи хотіли б Ви наражати на небезпеку себе та своїх рідних, якщо всі почнуть ходити без масок?
(3) «Які заходи безпеки? Хворіють тільки старші люди, а я молодий і гарний — ми не вміємо хворіти»
Впевненість людей в своїй невразливості інколи вражає. Наразі вже відомі важкі та, навіть, летальні випадки захворювання на COVID-19 серед осіб до 30 років. Більш того, навіть без симптомів, інфікована особа здатна наражати на небезпеку своїх рідних, близьких та інших співгромадян. Маска мінімізує шляхи передачі вірусу. Також, у мета-аналізі показано, що використання респіраторних засобів індивідуального захисту надало значну перевагу у запобіганні зараженню SARS-CoV (попередньої версії) серед медичних працівників. Якщо конкретніше, то носіння медичних масок або респіраторів N95 (американський аналог, який за властивостями є чимось середнім між нашими FFP2 та FFP3) зменшило ризик виникнення ГРВІ на, приблизно, 80%».
Кирило Пиршев також пояснює як робити маски самостійно в умовах їх дефіциту: «Дійсно, попит на маски призвів до того, що їх ціна пішла вгору. Я не буду тут розмірковувати про дії влади чи інші чинники. Однак, якщо на початку епідемії люди закуповували маски сотнями, то логічно, що вони закінчаться, а нові поставки будуть за принципово новими цінами. В умовах, які склалися, дійсно корисною може бути навичка робити маски. Однак, «не всі йогурти однаково корисні» (с). У статті Келлі Бьорч (Kelly Burch) «How to make an effective face mask at home» наводиться низка порад щодо виготовлення масок. Зокрема наводиться цитата доктора Шавна Нассері (Shawn Nasseri) щодо таких масок: «Хоча саморобні маски не є настільки ефективними, як хірургічні маски або маски N95, вони є абсолютно корисними в цей час при значному дефіциті. Ідеальними є маски з шовковистим зовнішнім шаром (якщо можливо), середнім шаром з товстого щільного тканинного матеріалу, як нейлон або бавовна, а потім — зручна бавовна з внутрішньої сторони. Не використовуйте шерсть або інші тканини, які можуть викликати алергію або подразнювати вашу шкіру».
Тож рецепт від «How to make an effective face mask at home».
Матеріали:
– Тканини, такі як бавовна та мікрофібра;
– Звичайна «резинка для трусів» (тм) або дві резинки для волосся;
– Ножиці;
– Швейна машина (або дуже старанні руки).
Кроки:
1. Почніть з прямокутників з тканини, 12" х 6" (або 11" х 5" для меншої голови; 1" (дюйм) дорівнює 2.54 см)
2. Зшити описані вище шари разом; потім пришийте нижній край загорнувши всі шари всередину.
3. Складіть через один бічний край і, використовуючи резинку для волосся або шматок іншої звичайної резинки, починайте пришивати тканину так, щоб резинка знаходилася всередині складки.
4. Після того, як ви її закріпили, натягніть резинку і зашийте решту складки.
5. Повторіть з іншого боку.
6. Обов’язково зробіть кілька додаткових стяжок на початку і в місцях кріплення резинки, оскільки маска буде підлягати навантаженням в цих місцях.
Більш серйозний підхід описали в статтях Діани Вуковіч (Diane Vuković) «Homemade N95 Respirator Mask Instructions (Using HEPA Vacuum Bag)» та Сьюзан Сакс (Susan Saxe) «How to improvise a face mask from HEPA Vacuum Bag Filters». Фактично вони пропонують у якості середнього шару з «щільного тканинного матеріалу» використовувати новий (!!!) мішок-фільтр з мікроволокнами для пилососа. У цих статтях Ви знайдете покрокові інструкції, які близькі до тих, які описані вище.
Головні вимоги до всіх цих домашніх масок: вони мають бути хоч візуально цілісними та щільно прикривати ніс та рот. Ви маєте дихати через тканину, а не через дірки по сторонах (те саме стосується і фабричних медичних масок).
Так як в результаті бути з масками?
Враховуючи всі наведені дані, маски в громадських місцях носити однозначно потрібно. Це зменшує ризик обміну аерозолями з потенційними патогенами між людьми.
Наявність маски без дотримування карантину не рятує від поширення коронавірусу.
Ці вимоги стосуються всіх вікових груп, оскільки вірусу немає значення, що у Вас написано в свідоцтві про народження. Кожен може інфікуватися, передати вірус своїм близьким чи нагородити носія путівкою в реанімацію. Діти, які зараз натовпами байдикують на дитячих майданчиках ризикують принести до дому щось серйозніше за брудний одяг.
Маски, можна робити самостійно, але вони мають відповідати конкретним вимогам, без виконання яких вони будуть не ефективніші за маскітну сітку.
Не забувайте мити руки, мити та/або стерилізувати продукти харчування, які приносите до дому. Будь ласка, не чіпайте писок брудними руками. Тільки вимитими чи обробленими антисептиком пальцями можна поправляти маску чи длубати в носі. Бережіть себе!».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією платформи «Medium»