|
Учена пояснює, яка різниця між грипом і коронавірусом, що схожого і відмінного, який механізм зараження ним та скільки часу він зберігає здатність інфікувати на різних поверхнях: «Сам по собі коронавірус не схожий на вірус грипу, тому що належить до іншої родини вірусів. Але симптоми захворювання, що викликає новий коронавірус, схожі з симптомами захворювання, що викликає будь-який респіраторний вірус, зокрема і вірус грипу. Хоча певні особливості необхідно відзначити: на початкових етапах можливе трензиторне порушення функції шлунково-кишкового тракту, переважна відсутність нежитю на фоні зниження чутливості до запахів, зазвичай незначне підвищення температури, сухий кашель, утруднене дихання. Зараз наполягають на тому, щоб вживати термін «крапельний», а не «повітряно-крапельний», коли ідеться про спосіб передачі. Під час розмови, чхання, кашлю людина виділяє велику кількість дрібнодисперсних крапель рідини, у яких можуть бути присутні не тільки коронавіруси, а й будь-які мікроорганізми, що живуть в порожнині рота і в дихальних шляхах. (...) Щодо зберігання коронавірусом здатності до інфікування є дослідження, але вони дуже різні. Думаю, важливо не те, скільки він може зберігати цю здатність на різних поверхнях, зокрема на фруктах, овочах, руках, пластику, дереві, а важливо те, що їх треба старанно мити і не чекати, поки вірус втратить свою інфекційність сам по собі. Ще можу сказати, що вірус дуже швидко, протягом кількох хвилин, втрачає свою інфекційність під дією ультрафіолету. Тому сонячна погода сприяє зменшенню імовірності інфікуватись будь-яким респіраторним вірусом, зокрема і коронавірусом».
Надія Жолобак акцентує увагу на заходах, які допоможуть уникнути масової захворюваності: «Якщо ми будемо дотримуватись правил санітарії та гігієни, і не тільки власної, а й соціальної, то епідемії у нас як такої взагалі може не бути. Треба проінформувати людей про те, як необхідно себе поводити. Потрібно перед виходом на вулицю добре продумати, куди іти, як іти, що робити, до чого зайвий раз доторкатись, а до чого не потрібно, що робити при поверненні з вулиці додому. Варто одразу перевзутись, зняти вуличний одяг, переодягнутись у домашній, а перед тим старанно вимити руки і обличчя. Руки потрібно мити теплою водою з милом, а не просто намочити водою. (...) Якщо люди навчаться правильно мити руки і правильно вести себе в громадських місцях, то імовірність виникнення будь-якої епідемії буде значно нижчою».
Учена описує як вірус діє в організмі людини: «Вірус взаємодіє зі специфічними рецепторами клітин. Саме цей коронавірус взаємодіє зі специфічними рецепторами, що відповідають за нашу імунну відповідь і одночасно за регуляцію тиску. Скорочено вони називаються АПФ. Найбільша кількість цих рецепторів є в клітинах шлунково-кишкового тракту і досить велика – на поверхні нижніх дихальних шляхів. І коли вірус уперше потрапляє в організм, то основний період інкубації триває саме у шлунково-кишковому тракті, де найбільше цих рецепторів, кращі умови для розмноження вірусу. А коли вже накопичилась критична кількість вірусів, то вони потрапляють у дихальні шляхи і різко, оскільки їх є вже багато, викликають гостре захворювання – легеневу пневмонію. Запальний процес, що починається в клітинах легень, призводить до їх набряку. Втрачається міцність стінок судин, якими циркулює кров, через них просочується рідина в альвеоли, в результаті чого альвеоли заповнюються міжклітинною рідиною, порушується адекватний газообмін. В такому стані людина відчуває, що у неї утруднене дихання».
Учена також пояснила чи мутує вірус і чи можливе повторне інфікування: «Це РНК-вмісний вірус, він здатен до постійних змін. Оскільки РНК-ланцюжок у коронавірусі є довгий, то зміни тут мають здатність відбуватися з більшою імовірністю, ніж в короткому ланцюжку – є чому змінюватись. Новий коронавірус мутує, і вже зараз розрізняють кілька його різновидів. Цей вірус – новий для людей, і коли він потрапляє в чутливий, але нехарактерний для нього, організм, то він змінює свою інфекційність: вона зменшується. Так було і з коронавірусами SARS і MERS, про які зараз згадують лише в контексті приналежності до родини коронавірусів. Відповідні процеси ідуть із SARS-Cov-2; він не такий страшний, як паніка навколо нього. Зазвичай, якщо людина перехворіє у неважкій формі, то у неї сформується імунна відповідь, адже вже при першому контакті організм мав здатність зупинити вірусну інфекцію і не дозволив розвинутись важкій формі захворювання. Якщо людина перехворіла, то у неї в крові циркулюють антитіла до вірусу, який викликав це захворювання. Тому повторне потрапляння вірусу, особливо відразу після хвороби, зазвичай не буде реалізовуватись в класичному інфекційному процесі. У Китаї якраз для того, щоб лікувати важких хворих, брали кров у людей, які перехворіли на COVID-19 у легкій формі, оскільки у них в сироватці крові є антитіла до цього вірусу. Таку сироватку вводили важкохворим, які самі не справлялись з інфекцією. Цей метод пасивної імунізації давно відомий, він дозволяє витягувати важких хворих. Але повторне захворювання може бути, наприклад, у тих людей, у кого ослаблена імунна відповідь. Таке ж буває і з грипом. Наприклад, діти в садочку можуть з невеликим інтервалом хворіти кілька разів, тому що попередня інфекція ослабила імунну відповідь, вони повністю не відновилися і мають новий контакт із збудником. Таке може бути з будь-якою інфекцією і з будь-якою людиною, якщо ослаблена імунна відповідь. (...) Тому, на мою думку, головне – це правильна поведінка, соціальна і власна санітарія та гігієна. І не тільки на період епідемії, а як норма життя».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією інформаційного агентства «Твоє Місто»