В Україні проводять моніторинги рівня забруднення повітря, але немає дослідження, що саме створює забруднення та в якій кількості. Про це в ефірі «Hromadske» розповів завідувач відділу інформатики навколишнього середовища Інституту проблем математичних машин та систем НАН України доктор технічних наук Іван Ковалець.
Крім того, науковець зазначив, що зараз задимлення у Києві утворилось через загоряння навколо міста й не обов'язково, що дим іде з Чорнобильської зони відчуження: «Це постійна проблема (загоряння), але раніше вона була у вересні. Тоді утворювалась суха рослинність, а весною після снігу була достатня вологість і такої проблеми не виникало», — пояснив учениий.
Також Іван Ковалець наголосив, що не потрібно чекати підвищення радіаційного фону через пожежі в Чорнобилі: «Не чекайте підвищення радіаційного фону. Навіть якщо задимлення буде йти з Чорнобиля, навіть якщо там по-справжньому буде горіти ліс. Для того, щоб було підвищення радіаційного фону треба, щоб піднявся рівень забруднення у Києві не в сотні разів, як було 8 чи 9 квітня, а щоб піднялись у мільйони разів».
За словами вченого, чинників забруднення багато і в Україні їх ніколи комплексно не досліджували, займалися лише вивченням окремих забрудників: «Система моніторингу якась є, попри те, що вона може бути застарілою. У нас немає інвентаризації джерел. Ми знаємо рівні забруднення, якщо не від державного, то від громадського моніторингу, але не знаємо, що створює забруднення та в якій кількості». Науковець наголосив, що потрібно проводити дослідження щодо чинників забруднення, а саме об'єднувати моніторинг нинішньої ситуації, виділяти джерела забруднення та моделювати подальшу ситуацію.
Детальна інформація За інформацією інформаційної платформи «Громадське»