Про розроблену науковцями НАН України математичну модель проблем, пов'язаних з пандемією COVID-19 в Україні та виготовлення вітчизняних ПЛР тестів для виявлення хворих на коронавірус в ефірі телеканалу Україна24 розповів віце-президент НАН України, директор Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній.
Перш за все академік Анатолій Загородній зазначив, що Національна академія наук України бере активну участь в заходах, спрямованих на протидію поширення епідемії. Створено
робочу групу з проблем (наслідків) поширення коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні та
робочу групу з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією SARS-CoV-2 в Україні. Науковці Інституту проблем математичних машин і систем НАН України у тісній співпраці з фахівцями Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України
розробили математичну модель розвитку епідемії COVID-19 в Україні. Результати моделювання, за словами академіка Анатолія Загороднього, виявились не такими песимістичними. Він також зауважив, що на жаль, загадана робоча група не володіє достатньою кількістю статистичних даних для того, щоб цей прогноз був надійним, але висловив сподівання, що він все ж таки буде справджуватися.
На графіку академік Анатолій Загородній продемонстрував порівняння розрахунку загальної кількості виявлених інфікованих і щоденних нових виявлених випадків із даними Міністерства охорони здоров’я України за період 26.03-11.04.2020 та прогноз, розрахований на період 13.04-20.04 2020р. Офіційні дані захворюваності співпадають з прогнозом, зробленим робочою групою.
На його думку, змінити сумну статистику збільшення кількості інфікованих можливо лише в один спосіб – суворо дотримуватися всіх карантинних заходів. Приміром, на графіку, підготовленому робочою групою, зображено великих розкид як загальної кількості інфікованих, так і щоденних виявлених випадків. Ці показники будуть залежати саме від того, наскільки жорстко люди будуть дотримуватись карантинних обмежень.
Також академік прокоментував створення вакцини проти коронавірусу в Україні. Він зазначив, що Національна академія наук України розробленням такої вакцини на даний момент не займається. Натомість він нагадав, що нашими науковцями, зокрема фахівцями Інституту молекулярної біології і генетики НАН України ще на початку лютого було розроблено тест-системи для діагностування коронавірусу. Такі тести пройшли перевірку в одній з лондонської лабораторій та є надійними та конкурентноспроможними. На сьогодні в Інституті молекулярної біології і генетики виготовлено тисячу тест-систем, які було передано до Житомирського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України в місті Києві. Ці тест-системи розроблялися і виготовлялися коштом Академії. Для цього з бюджету Академії було виділено 350 тис. гривень.
Відеозапис розмови:
https://youtu.be/-y_a79Euiyo