Експерт констатує позицію, що «після пандемії світ не буде ніколи таким, як раніше»: «Кожен новий день робить світ не таким, яким він був учора. Зміни відбуваються постійно. Я не думаю, що ця епідемія матиме якесь фатальне значення для життя суспільства. Але її наслідки ми безсумнівно відчуємо. Як негативні, так і позитивні. А ось чого більше у нас буде – позитиву чи негативу, залежить від самих людей. Не тільки від політики владних структур, але і від того, як ми сприймемо цю ситуацію».
Євген Головаха перелічує негативні та позитивні наслідки карантину: «Є наслідки, з якими ми нічого не можемо зробити. Це смерть багатьох людей і великі економічні втрати. Ось Верховна Рада України вже прийняла новий бюджет, в якому 4% падіння ВВП замість 40% зростання, які закладалися раніше на п'ять років вперед. Зрозуміло, що будуть зростати бідність, безробіття і злочинність. Ці три явища, на жаль, нерозривні. Позитив буде, якщо ми винесемо необхідні уроки з усього цього. По-перше, усвідомимо, що наявне ставлення до здоров'я нації і медицині в Україні абсолютно не відповідає потребам сучасного світу. Ми повинні його істотно змінити, і зараз ми це вже робимо, переосмислюючи своє ставлення до лікарів, до престижності цієї професії. Ми зобов'язані створити нормальну медичну інфраструктуру. Тому що та, яка є, якщо і дозволить нам пережити коронавірус, то наступні пандемії ми вже не переживемо. (...) Завдяки карантину відпрацьовуються дуже перспективні методи дистанційного навчання. Дивовижний експеримент у масштабах країни, а насправді і всього світу. З моєї точки зору, це єдиний шлях до забезпечення такого ліберального ідеалу, як рівні можливості в здобутті освіти. (...) Якщо буде розвиватися дистанційне навчання і практика уроків через інтернет, то в будь-якому селі можна буде отримати такий же обсяг знань, як і в елітній міській школі».
Учений говорить і про психологічні наслідки ізоляції та обмежень: «Усе в наших руках, що ми виберемо: толерантність один до одного і пріоритет в спілкуванні з дітьми або злобу і сварки. Думаю, що зараз дистанційно – через інтернет, по телевізору – з людьми повинні працювати психологи. (...) Я глибоко впевнений, що саме зараз у багатьох творчих людей з'явилася можливість відірватися від буденності і присвятити себе тому, на що раніше не вистачало часу. Маю велику надію, що зараз народжуються нові серйозні ідеї, великі проєкти в сфері науки, культури, літератури. Так я сам зрозумів, що отримав унікальну можливість відірватися від "плинності" – цих захистів, обговорень дисертацій, рецензування – і по-новому подивитися на предмет моїх досліджень».
Наостанок Євген Головаха підсумовує: «Суспільство буде оновлюватися, але через людські та матеріальні втрати. З останніх найважча в тому, що в Україні знову скорочується середній клас. Ми довго і складно його нарощували, а тепер знову доведеться відновлювати. Так само, як наш ВВП. (...) Влада помиляється в тому, що намагається нав'язувати людям заборони. А потрібно більше говорити про співчуття до інших, про взаєморозуміння, взаємовиручку. Треба більше говорити з людьми, а не наказувати».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією інформаційної платформи «КП в Україні»