Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 29 квітня ц.р. після тяжкої хвороби на 82 році пішов із життя видатний учений в галузі матеріалознавства та технології металів, Заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії ім. З.І. Некрасова НАН України доктор технічних наук, професор, академік НАН України Віктор Іванович Дубодєлов.
Віктор Іванович народився 16 квітня 1939 року у м. Полтава у робітничій родині. У 1962 р. закінчив механіко-металургійний факультет Харківського політехнічного інституту. З цього ж року почав працювати в Інституті ливарного виробництва АН УРСР (нині – Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України). У 1983-1985 рр. – завідувач лабораторії, у 1985-1989 рр. – заступник директора інституту з наукової роботи, з 1991 р. – завідувач відділу магнітної гідродинаміки, з квітня 2020 р. – головний науковий співробітник.
В.І. Дубодєлов був одним з визнаних лідерів наукового напряму, пов’язаного з вивченням фізичних механізмів одержання металевих матеріалів при накладанні електромагнітних полів на металеві системи в рідкому стані та в процесі фазових переходів. Зокрема, у колі його наукової діяльності було розв’язання проблем управління процесами тепло- і масопереносу та міжфазних взаємодій у багатокомпонентних металевих системах в рідкому і рідко-твердому стані та при твердненні металевих заготовок з використанням енергії електромагнітних полів, а також розробка оригінального магнітогідродинамічного (МГД) обладнання для реалізації ливарних і металургійних технологій. За його безпосередньої участі було створено і впроваджено оригінальні МГД-технології та обладнання для введення рідких алюмінію і феросплавів у сталь, проведення комплексної термосилової та реагентної позапічної обробки алюмінієвих сплавів, мідних сплавів спеціального призначення, розроблено концепцію революційних МГД-технологій одержання нового покоління композиційних матеріалів, вперше у світі створено електромагнітний міксер-дозатор сталі, розроблено передумови для застосування магнітодинамічних пристроїв при безперервному литті металів та сплавів. Він також забезпечив масштабну комерціалізацію та впровадження створених розробок на провідних машинобудівних, металургійних та ливарних підприємствах в Україні і за кордоном (зокрема, у Нідерландах, Республіці Корея, Великобританії, США, Німеччині, Франції, Бразилії, Румунії, Болгарії, Угорщині, Югославії, Росії).
В.І. Дубодєлов – автор понад 500 публікацій, у тому числі 3 монографій, одного наукового відкриття, більше 100 авторських свідоцтв та патентів на винаходи, в тому числі закордонних. Підготував 3 доктори та 8 кандидатів наук, активно займався педагогічною діяльністю в НТУУ «КПІ ім. І.Сікорського».
Наукові досягнення Віктора Івановича широко відомі фахівцям як в Україні, так і за кордоном. Він брав активну участь у складі міжнародних наукових комітетів престижних конференцій, що відбувалися у Японії, Франції, Німеччині, Латвії, Італії та інших країнах. Був членом міжнародної організації з гідромагнітних явищ HYDROMAG та асоціації Інституту заліза і сталі Японії.
Віктор Іванович Дубодєлов виконував значну науково-організаційну роботу – був ученим секретарем та членом секції Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки; головою вченої ради ФТІМС НАН України; головою та членом спеціалізованих рад з присудження наукових ступенів; заступником голови Міжвідомчої науково-технічної Ради України з проблем позапічної обробки і безперервного розливання сталі; головним редактором та заступником головного редактора журналів «Процеси лиття» та «Металл и литье Украины»; членом технічної ради Мінпромполітики України і експертної ради ВАК України.
Світла пам'ять про Віктора Івановича назавжди залишиться в серцях тих, хто знав його, довгі роки працював поруч з ним. Учені такого рівня завжди будуть для наступних поколінь прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо Батьківщини.
Висловлюємо наші глибокі співчуття рідним та близьким покійного.
Поховання Віктора Івановича Дубодєлова відбудеться на батьківщині - у м. Полтава.