На сторінках другого номеру науково-популярного журналу “Світогляд” за 2020 рік було опубліковано статтю завідувача відділу регуляторних механізмів клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України члена-кореспондента НАН України Віталія Кордюма “Що таке життя”.
На початку публікації відомий вчений-генетик зазначає: «Світ як сукупність сутностей, процесів і явищ, що оточують нас, настільки багатогранний, що навіть малі намагання його пізнати заводять людину в глухий кут і вона перестає розуміти. А при продовженні спроб зрозуміти “як?” і “що?”, перестає вже розуміти “чому?”. Чому все “це” взагалі може існувати, і всупереч усьому існує.
Одна з таких спроб розібратися відноситься і до запитання “що таке життя?”. І для спокою на це запитання у “нормальної” людини існує проста, очевидна і абсолютно зрозуміла відповідь: “Живе – це все, що живе. Це і є життя – що тут незрозумілого?”. Це абсолютно правильна відповідь для повсякденного існування в режимі виживання, що відбувалося протягом мільйонів, сотень тисяч, десятків тисяч років (залежно від того, хто як вважає), з моменту появи людини до останніх двійки-трійки тисяч років. Але прагнення до пізнання світу – це не цікавість, не приємне проведення часу, не демонстрація власної індивідуальності. Прагнення до пізнання світу – це складова суті людини. Як і сама людина, ця складова природи теж розвивалася (еволюціонувала). І коли “боротьба за існування” стала залишати хоч якісь можливості для абстрагування та відречення від реальності, почала реалізовуватися складова природи людини – прагнення до пізнання світу. І найближче до людини примикає “живий світ”, частиною якого, як біологічний об’єкт біосфери, вона є й сама. Тому запитання, що таке життя, як щось таке, що робить “живе живим”” у всьому його розмаїтті, існує дуже давно. І відповідей було безліч. Але чогось завжди не вистачало”.
Ознайомитися з текстом статті