Яку небезпеку для людини становлять кліщі? Як від них уберегтися? Що робити, якщо кліщ все-таки вкусив? Як правильно витягнути кліща? Яким має бути лікування після близької зустрічі з кліщем? На ці й низку інших запитань у розмові з журналістами «Громадського телебачення” відповів учений-акаролог, молодший науковий співробітник відділу акарології Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України кандидат біологічних наук Ігор Небогаткін.
Насамперед експерт наголошує, що кліщі – це не комахи, а павукоподібні. Кліщі бувають найрізноманітнішими. Сьогодні їх описано близько 45 тисяч видів, але вважається, що невідомих науці – в рази більше. Особливий інтерес викликає Ixodesricinus, він же кліщ собачий, або енцефалітний.
В Україні є кілька десятків видів кліщів, які переносять 35 різних збудників хвороб небезпечних для людини. Собачий кліщ — єдиний серед них, що переносить борелії (Borrelia) — бактерії, здатні викликати хворобу Лайма. Вона одна з найнебезпечніших та широко розповсюджених в Україні — може уражати різні органи та системи, зокрема нервову та опорно-рухову, переходити в хронічну форму, призводити до втрати працездатності та інвалідизацї.
За словами І. Небогаткіна минулого року в Україні зареєстрували 4,5 тисячі випадків хвороби Лайма. Але за його оцінкою це лише десята частина усіх випадків.
Крім того, ці кліщі переносять вірус кліщового енцефаліту. Викликана ним хвороба може бути ще небезпечнішою за хворобу Лайма, але на щастя, в Україні вона трапляється досить рідко. Минулого року офіційно зареєстрували всього два випадки, але І. Небогаткін вважає, що їх було не менше сотні.
Що стосується решти понад 30 збудників інфекцій, якими кліщі здатні заразити людину, то вони справді можуть створити серйозні проблеми і навіть призвести до смерті. Але як правило, вони загрожують людям зі слабким імунітетом.
Ознайомитися з повним текстом статті Джерело: веб-сайт ГО «Громадське телебачення”,
(публікація від 1.05.2020 р.)