Криворізький ботанічний сад (КБС) НАН України – установа підпорядкована Національній Академії наук України та є об'єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення. У 2004 році, колекція деревних і чагарникових рослин (дендрарій) визнана національним надбанням України.
Наукова діяльність КБС НАН України здійснюється за такими основними напрямами наукової діяльності:
– інтродукція та акліматизація нових перспективних видів рослин, вивчення фізіолого-біохімічних і анатомо-морфологічних особливостей їх стійкості та адаптації до дії екологічних чинників природного й антропогенного походження;
– наукові основи збереження фіторізноманіттяПравобережного Степу; охорона, генетико-селекційне збагачення та раціональне використання біологічного різноманіття;
– розробка наукових основ рекультивації порушених промисловістю земель та їх практичне впровадження; інвентаризація та реконструкція насаджень міських і промислових територій; ландшафтний дизайн і озеленення закритих приміщень.
У ботанічному саду створено дендрарій, сад безперервного цвітіння, скельний сад, сад бузку, сад півоній, коніферетум, алея сакури, експозиції троянд, хризантем, господарсько-корисних рослин, квітниково-декоративних, рідкісних і зникаючих, лікарських, тропічних та субтропічних рослин.
У колекціях Саду зібрано понад 4000 видів, форм та сортів рослин світової флори, в тому числі:
– деревних та чагарникових рослин – 1242 таксонів (748 видів і різновидів, 444 культивари, 50 гібридів);
– квітниково-декоративних рослин відкритого ґрунту –1146 таксонів;
– тропічних та субтропічних – 992 таксони (94 родин та 311рід);
– рослин природної флори – 478 вид;
– лікарських рослин – 150 видів;
– рідкісних та зникаючих – 274 види і 3 форми (131 рід та 48 родин).
Структура ботанічного саду включає відділи: оптимізації техногенних ландшафтів; інтродукції та акліматизації рослин; природної та культурної флори. У саду функціонує гербарій (понад 20,0 тис. арк.), насіннєва лабораторія та наукова бібліотека (20655 екз.).
За інформацією Криворізького ботанічного саду НАН України