Вчені вміють зацікавлювати дитину наукою. Старша донька зоологині Євгенії Яніш вперше побувала на експедиції в 11 місяців, а менша донька у півтора року власноруч розкопувала неолітичну щелепу бурого ведмедя віком 6 000 років!
Євгенія Яніш ділиться, як захоплює своїх дітей наукою:
– «Діти, як і більшість дитинчат, мають життєво необхідну для них властивість – здатність до наслідування. У першу чергу, вони повторюють за своїми батьками та найближчим оточенням. Діти дуже уважно спостерігають за тим, що і як саме ми робимо. Якщо дитина бачить тата або маму, або обох батьків, які насправді захоплені своєю справою та дослідженнями, дитина зрештою питає: а що ж там таке цікаве? Головне в цей момент не відштовхнути дитину, а доступною для її віку мовою пояснити, чим же таким класним і важливим займаються її батьки.
– Один тиждень «в полях» дає дитині стрибок у розвитку приблизно такий, як за місяць у цивілізації. Мені поталанило – я зоолог та археозоолог, а тварини та викопні рештки подобаються більшості дітей. Коли народились діти, у мене не стояло питання – залишити на кілька років експедиції або брати їх з собою. Звісно, все має бути без фанатизму. Бо дитина в експедиції – це додаткове навантаження для батьків. Необхідно продумати побут дитини, її безпеку тощо.
– Головна мета батьків – навчити дитину логічно мислити та розуміти причинно-наслідкові зв’язки.
– Як правило, діти науковців йдуть одним з двох шляхів: або захоплюються справою батьків і продовжують її (відомі цілі династії науковців), або навпаки — обирають справу далеку від батьківської. Так, моя старша донька (16 років) вже визначилась, що ані біологом, ані археологом вона не буде.
– Для дітей та батьків я би порекомендувала всю серію книжок Джеральда Даррелла, зокрема дві з них переведені українською мовою – «Моя сім’я та інші звірі», а також «Птахи, звірі та родичі». Переклад останньої, до речі, зроблений відомим українським науковцем-ботаніком та популяризатором науки Юлією Красиленко, а ілюстрації – чудовою художницею Марисею Рудницькою! А для дітей більш старшого віку – книгу «Мисливці за мікробами» Поля де Крюї. Подивитися всією родиною я раджу серію американських передач «Руйнівники міфів»».
Посилання на допис у Facebook За інформацією освітнього простору «INSCIENCE»