24 червня 2020 року відбулося оголошення та нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «Винахід року 2020». Захід проходив у онлайн-режимі за участю представників Укрпатенту, Торгово-промислової палати України та Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Під час трансляції переможці отримали можливість презентувати власні проєкти аудиторії.
Переможцями конкурсу в ряді номінацій стали розробки вчених установ Національної академії наук України.
У номінації «Фармацевтика» переміг винахід “Засіб для лікування гепатиту C людини” (Патент на винахід UA 119584 С2).
Власник патенту: Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Винахідники: Гула Надія Максимівна, Чумак Анатолій Андрійович, Бердишев Андрій Геннадійович, Косякова Галина Василівна, Горідько Тетяна Миколаївна, Мегедь Олена Федорівна, Асмолкова Валентина Сергіївна, Порва Юлія Іванівна, Рибалко Світлана Леонтіївна, Дядюн Світлана Терентівна, Старосила Дарія Борисівна.
Про винахід: Розроблений новий засіб для лікування вірусного гепатиту С людини, який є високоефективним, має комбіновану антивірусну та гепатопротекторну дію, є нетоксичним для людини та тварин, не потребує допоміжних речовин та має значно нижчу собівартість порівняно з існуючими лікарськими засобами іноземного виробництва.
У номінації «Екологія» переміг винахід “Комплексний активатор ацетоно-бутилового бродіння на основі штамів бактерій роду Clostridium” (Патент на винахід UA 120695 С2).
Власник патенту: Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України.
Винахідники: Скроцький Сергій Олександрович, Хоменко Людмила Анатоліївна, Василюк Ольга Миколаївна, Войчук Сергій Іванович.
Про винахід: Комплексний активатор для зброджування нетрадиційних субстратів, що є відходами виробництв, наприклад дерево-листяної стружки та підсирної сироватки, для отримання спиртів, методом його прямого внесення, не потребує попередньої підготовки.
У номінації: «Енергетика та енергоефективність» переміг винахід “Cпосіб одержання висококалорійного біопалива” (Патент на винахід UA 116663 С2).
Власник патенту: Інститут технічної теплофізики НАН України.
Винахідники: Снєжкін Юрій Федорович, Корінчук Дмитро Миколайович, Безгін Микола Миколайович.
Про винахід: Винахід належить до теплоенергетики, відновлюваних джерел енергії, технологій переробки відходів лісозаготівлі, сільськогосподарської та деревообробної промисловості. Технічне рішення дозволяє зменшити питомі енерговитрати та собівартість готової продукції, та одержати висококалорійне екологічно чисте біопаливо.
У номінації: «Оборона та державна безпека» переміг винахід “Спосіб оптико-акустичної пеленгації та групової протидії ворожим безпілотним літальним апаратам” (Патент на винахід UA 119692 C2).
Власник патенту: Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН та МОН України.
Винахідники: Гриценко Володимир Ілліч, Богачук Юрій Петрович, Шепетуха Юрій Михайлович, Волков Олександр Євгенович.
Про винахід: Технічне рішення характеризується своєю значущістю та дозволяє приймати обґрунтовані та своєчасні рішення стосовно вибору та впровадження ефективних способів захисту контрольованого повітряного простору від ворожих безпілотних літальних апаратів.
Задача своєчасного виявляння безпілотних літальних апаратів (БПЛА) залишається актуальною, але характеризується своєю підвищеною складністю, оскільки існуючі технології пеленгації цілей зазвичай не придатні для виявляння саме БПЛА. Винахід вирішує таку задачу шляхом розробки схеми керування польотом та пеленгацією цілі групи БПЛА, що призначені для виявляння ворожих БПЛА у повітряному просторі.
Щиро вітаємо науковців Академії з перемогою у конкурсі та бажаємо їм міцного здоров’я, невичерпного джерела творчої наснаги і натхнення задля нових вагомих здобутків в ім’я науки й України!
Повний відеозапис урочистої церемонії:
* * *
Конкурс «Винахід року 2020» проводився Державним підприємством «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) спільно з Торгово-промисловою палатою України за підтримки Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з метою популяризації винахідницької діяльності та привернення уваги вітчизняних і закордонних інвесторів й виробників.
У 2020 році на конкурс було подано 244 винаходи, які захищені чинними патентами України на винаходи, що видані протягом останніх 5 років. Переможців було визначено у 12 номінаціях: «Будівництво»; «Сучасні промислові технології та нова техніка»; «Енергетика та енергоефективність»; «Екологія»; «Нові речовини і матеріали»; «Технології агропромислового комплексу»; «Медицина»; «Фармацевтика»; «Харчове виробництво»; «Металургія»; «Оборона і державна безпека»; «Переробка промислових та побутових відходів».
Більш докладна інформація – на сайті Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності».