Ірина Курило зауважила, що дані по сумарному коефіцієнту народжуваності за 2019 рік оприлюднюються після червня: «За даними Держстату, за 2018 рік коефіцієнт народжуваності в Україні становив 1,3, тобто 13 дітей на 10 жінок. Згідно з даними Євростату, це справді найнижча народжуваність серед європейських країн. Важко сказати, наскільки можна очікувати за підсумками цього року антирекорду на рівні 1,1-1,06, як це було в 2001 році. Сумарний коефіцієнт народжуваності за останні роки справді поступово знижується, і не виключено, що за підсумками цього року він може бути й таким».
За розрахунками українських демографів, 2021 рік може виявитися не кращим за 2020, бо наслідки впливу на сумарний коефіцієнт народжуваності епідемії COVID-19 та загострення економічної ситуації проявлятимуться через 9 місяців. На думку Ірини Курило, карантин не поліпшить ситуацію: «Люди в таких умовах зазвичай обмежують народжуваність, особливо якщо йдеться не про першу дитину. Тому, найімовірніше, навіть за сприятливого перебігу подій, у кінці цього року та на початку наступного ми матимемо низьку народжуваність». Поки що неможливо прогнозувати, наскільки затягнеться цей спад. За несприятливих обставин низька народжуваність може утримуватися достатньо довго.
«Але якщо ми доживемо до кращих в епідеміологічному та економічному плані часів, то можливий так званий компенсаційний приріст – відкладені народження буде надолужено, – пояснює Ірина Курило. – А якщо до поліпшення економічної ситуації буде додана виважена сімейна політика, то цей компенсаційний приріст може перерости у більш-менш стале зростання, як ми бачили з 2002 року до 2012 року. Резерв у нас є».
Учена наголошує: потрібна державна підтримка молодим сім’ям (та й не лише молодим, оскільки тепер дітонародження відсувається у старші групи дітородного віку) – допомога у розв'язанні житлової проблеми, створення умов для поєднання трудової діяльності з материнством та батьківством тощо. Але всі ці заходи спрацюють лише за умови, якщо загальна ситуація буде менш критичною і невизначеною. Тому поки що тенденція народжуваності буде негативною. «Дуже погано, що вона низька, а ще гірше, що ми відстаємо від розвинутих країн за тривалістю життя і що в нас висока демографічна смертність. Але цього року в інших країнах вона також буде низькою», – констатує Ірина Курило.
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією інформаційно-аналітичного ресурсу «GreenPost»