Автори статті порушують тему ролі водосховищ, підкреслюють необхідність наукового обґрунтування їх створення та наукового доведення їх нешкідливості для оточуючого середовища.
Вчені висловлюють незгоду з думкою директора Інституту гідробіології НАН України члена-кореспондента Сергія Афанасьєва та заступника генерального директора ПАТ «Укргідропроект» доктора технічних наук Юрія Ландау, викладеною у
статті «Навіщо потрібні водосховища?» на сайті тижневика “Дзеркало тижня”.
Аркадій Шапар, Григорій Шматков та Олег Скрипник наголошують, що існує величезна доказова база про неприпустимість створення гребель на рівнинних річках, оскільки це веде в кінцевому підсумку до загибелі поверхневих водотоків і до величезних економічних втрат.
Вони зазначають, що у 2017 році завдяки відкритому зверненню до тодішнього Президента України Петра Порошенка від 38 відомих вчених з різних галузей науки і громадських діячів із закликом призупинити виконання програми розвитку гідроенергетики України до 2026 р та розглянути можливість поступового дезарегулювання річок Дніпро і Дністер, було призупинено проектні роботи з будівництва шести нових водосховищ на р. Дністер.
Також, вчені повідомляють, що громадський рух проти гребель активно поширюється по всьому світу. В Україні Фонд дикої природи виділив гранти для ліквідації гідротехнічних споруд на малих річках.
Автори статті стверджують, що аналіз втрачених природних ресурсів через будівництво водосховищ на рівнинних річках дозволяє дійти висновку, що отримана в результаті електроенергія є екологічно найбільш «брудною», а в загальному балансі її частка не перевищує 5-7%. Окремі негативні аспекти побудови водосховищ вчені демонструють на прикладі зарегульованого Дніпра. Ще одним доказом негативного впливу водосховищ, на їх думку, є загибель малих річок.
Наостанок науковці констатують, що першочерговим завданням є обґрунтування умов природного функціонування Дніпра та інших великих і малих річок, прийняття стратегії використання водних ресурсів і програми покрокових дій ліквідації дамб.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ТЕКСТ СТАТТІ