Що таке нейтрино, як вивчають властивості цієї невловимої частинки, яка її роль у теорії елементарних частинок і космології? Навіщо було започатковано міжнародний проєкт CUPID-Mo і як до нього залучені українські науковці? Який він, шлях до наукових відкриттів, і яка користь від фундаментальних досліджень? Про це у статті для видання «Дзеркало тижня» розповідає завідувач відділу фізики лептонів Інституту ядерних досліджень НАН України доктор фізико-математичних наук, професор Федір Даневич.
|
««Придумав» нейтрино у 1930 році австрійський фізик Вольфганг Паулі, щоб «урятувати» два важливих закони природи – збереження енергії і моменту імпульсу. «Я зробив сьогодні жахливу річ, якої ніколи не слід робити фізику-теоретику: я запропонував щось, чого ніколи не можна буде перевірити експериментально», – сказав Паулі своєму колезі німецькому астрофізику Вальтеру Бааде. Сумніви Паулі можна зрозуміти, адже вчені страшенно не люблять порушувати принцип, відомий як «Бритва Оккама»: ніколи не придумуй для пояснення явищ природи нічого, що не є вкрай необхідним, – пояснює автор статті. – Пестливе ім’я загадковій частинці («нейтрино» італійською означає «нейтрончик») дав італієць Енріко Фермі, який невдовзі побудував теорію взаємодії з її участю. І лише у 1956 році американські вчені Фредерік Райнес і Клайд Коуен зареєстрували нейтрино від ядерного реактора. Вони написали про це Паулі, який відповів телеграмою: «Дякую за повідомлення. Усе приходить до того, хто знає, як чекати». <…> Вченим довелося докласти чимало зусиль, щоб зареєструвати нейтрино від прискорювача, від Сонця, з глибин космосу і навіть від вибуху наднової зорі! І щоб нарешті зрозуміти: нейтрино змінюється під час свого руху. Народившись (наприклад, у глибинах Сонця) частинкою одного типу (електронне нейтрино), воно досягає Землі частинками трьох типів: крім електронного, з’являється мюонне і тау-лептонне. Ці назви пов’язані з добре відомим електроном та його «старшими братами»: мюоном і тау-лептоном (дві останні частинки відрізняються від електрона лише більшою масою та тим, що швидко розпадаються на електрон і відповідне нейтрино). І ось ця мінливість (осциляції нейтрино) свідчить про те, що нейтрино має масу. За це відкриття японський фізик Такаакі Кадзіта і канадець Артур Макдональд отримали у 2015 році Нобелівську премію. Але масивні нейтрино зовсім не вписуються в так звану Стандартну модель елементарних частинок (яку розробляли майже сто років!), у якій маса нейтрино дорівнює нулю.
Отож у нейтрино є маса. Проте її величина залишається невідомою. Крім того, ми не знаємо, чи є воно таким, як припустив британський фізик Поль Дірак (частинка відрізняється від своєї античастинки), чи воно є частинкою, запропонованою італійцем Етторе Майораною (частинка і її античастинка нічим не відрізняються). <…> Якщо нейтрино – таке, як передбачав Майорана, то має існувати надзвичайно рідкісне радіоактивне перетворення атомних ядер: безнейтринний подвійний бета-розпад.
І ось саме на пошук такого розпаду націлений міжнародний експеримент CUPID-Mo, в якому беруть участь вчені Інституту ядерних досліджень Національної академії наук України». (Докладніше про участь учених Академії у реалізації проєкту CUPID-Mo читайте в одному з наших попередніх матеріалів:
http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx?MessageID=6664).
«…а яка практична користь із усього цього?», – запитує автора уявний читач. І отримує, на перший погляд, неочікувану відповідь: «Ніякої. Ще раз: жодної користі від фундаментальної науки не потрібно очікувати. І недарма вчені, які відкрили речі, котрі визначають сучасну цивілізацію (електрика, транспорт, медицина, радіозв’язок, усі оті GPSи з лазерами та інтернетами), були переконані, що жодної практичної користі від їхніх відкриттів очікувати не слід. Наприклад, Генріх Герц (відкрив радіохвилі у 1887 році) вважав, що його відкриття не матимуть застосування: «Це абсолютно марно. Це тільки експеримент, який доводить, що маестро Максвелл мав рацію. Ми всього-на-всього маємо таємничі електромагнітні хвилі, яких не можемо бачити оком, але вони є». – «І що ж далі?» – запитав його один зі студентів. Герц знизав плечима, він був скромною людиною, без особливих претензій і амбіцій: «Я думаю – нічого». Метою науки є пізнання», – пише Федір Даневич.
Але вдумливому читачу цей приклад показує загалом добре відому річ: результати фундаментальної науки, не дивлячись на те, що навіть самі вчені часто не бачать якоїсь явної користі від своїх досліджень, завжди, рано чи пізно, знаходять практичне застосування.
Повний текст статті доступний за посиланням:
https://zn.ua/ukr/science/pobachiti-nikoho.html