«Ключова проблема української науки в тому, що українському суспільству вона просто не потрібна», – зазначає Олексій Болдирєв. На 2020 рік у державному бюджеті передбачені видатки на фінансування Національної академії наук України у розмірі 4 мільярдів гривень. Учений коментує це так: «Більшість цих грошей, на жаль, іде лише на заробітні плати, а також на підтримання багатьох об'єктів, які Академія має в своєму складі. Наприклад, парк Софіївка в Умані – чудова перлина нашого паркового господарства. Є багато заповідників, якими опікується Академія наук. Тож оця ніби велетенська сума у чотири мільярди розмазана по багатьох установах».
На думку науковця, реальна ситуація з наукою в Україні досить погана, бо в уряді досі не розуміють, навіщо потрібна наука: «Силами самих науковців був розроблений закон "Про науку і науково-технічну діяльність", прийнятий Верховною Радою наприкінці 2015 року після протестів науковців на вулицях. За цим законом мав бути створений Національний фонд досліджень, який став би основною інституцією, яка прозоро розподіляє грантове фінансування під конкретні наукові проєкти. Минуло п’ять років, нарешті наприкінці 2019 року цей фонд запрацював. Але уряд забрав усе фінансування Національного фонду досліджень у зв'язку з епідемією. Коли ми хочемо вакцину розробляти, ПЛР-тести, робити прогноз розвитку епідемії в Україні, – усім потрібні рекомендації, оцінки, дослідження. Але ні, на науку немає грошей, це не на часі, це нікому не потрібно. Інші країни виділяють додаткові гроші під спеціальні проєкти боротьби з СOVID-19, а у нас ось така позиція уряду», – відзначає Олексій Болдирєв.
Наука – це не стартап, наука – це знання, підкреслює вчений. Жодний бізнес не буде фундаментально вкладатися у дослідження: «Ніхто не захоче платити за те, щоб досліджувати, наприклад, якісь назви рослин в українському Поліссі, які там використовували впродовж останніх трьохсот років і досі використовують. Будь-які наукові дослідження не є комерційно вигідними. Ми досліджуємо те, чи білок "А" взаємодіє з білком "В", а коли ми побачимо, що вони взаємодіють, – можливо вдасться придумати метод лікування хвороби. Наука – це не лише майбутні технології, це й експертиза того, що відбувається. (...) Необхідно показувати українцям, що наукова діяльність – це добре, що науковець – це успішна людина, що для науковця відкритий весь світ, можна працювати в різних лабораторіях, відвідувати різні країни».
Ознайомитися з повним аудіозаписом передачі За інформацією порталу «Українське радіо»