10-13 серпня 2020 р. на базі Університету Паннонії, м. Веспрем (Угорщина) відбулася вже сьома міжнародна конференція серії TREICEP, присвячена ролі наземної радіоактивності у навколишньому середовищі.
Під час конференції науковці з різних країн світу змогли обмінятися результатами радіоекологічного моніторингу довкілля, контролю вмісту радіоактивних газів радону/торону, ролі обмеженого числа ізотопів-міток для характеристик геохімічного стану та техногенної активності територій.
У роботі конференції взяли участь (персонально та онлайн) науковці з понад 20 країн світу, було проголошено 73 презентації. Особливо організатори заходи виокремили досягнення молодих вчених в галузі радіоекології, наголосивши на необхідності залучення їх до такої активності.
Серед учасників конференції були дослідники відділу фотоядерних процесів Інституту електронної фізики НАН України, які у двох секційних та одній пленарній доповідях презентували результати радіоекологічного моніторингу, радіаційного картографування гірських районів Закарпаття, нових методів ядерного датування об’єктів довкілля. Використовуючи дані дослідження запізнілого ядерного випромінювання, отримані науковцями на електронному прискорювачу мікротроні М-30 була запропонована нова методика ідентифікації ядерних матеріалів навіть при їх ізоляції у металевих контейнерах. Це важливо для протидії нелегальному поширенню ядерних матеріалів і є актуальним для прикордонних регіонів країни, яким є Закарпаття.
Приємним для українських учасників було відзначення організаторами VII TREICEP, як одну із кращих, доповідь молодшого наукового співробітника відділу фотоядерних процесів кандидата фізико-математичних наук Оксани Поп. Молодий науковець використала стандартні множини нуклідів природних рядів урану та торію, які є основою наземної радіоактивності для задач ядерного датування, історичних артефактів та радіоекології. В доповіді були широко представлені результати таких досліджень для скельних порід та ґрунтів Закарпаття, зразків археологічних експедицій, тощо. Оксані Поп було запропоновано опублікувати матеріали доповіді у одному з найрейтинговіших світових журналів з радіоекології. Також передбачена оплата її участі у складі міжнародної делегації у Японію у грудні цього року, як майбутнього лектора міжнародного екологічного симпозіуму.
|
У підсумку конференції було відзначено важливість радіоекологічних методик не лише для моніторингу наслідків ядерних катастроф, але й для розроблення детальних радіаційних карт довкілля, зокрема, поширення радону, встановлення параметрів радіаційної погоди для контролю локальних та глобальних показників життя населення значних територій.
За інформацією Інституту електронної фізики НАН України