Національна академія наук України, Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, Навчально-науковий центр «Фізико-хімічне матеріалознавство» НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 25 вересня 2020 року на 76-ому році життя зупинилося серце професора, доктора фізико-математичних наук, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки України, завідувача кафедри фізики металів Київського національного університету імені Тараса Шевченка, директора Навчально-наукового центру «Фізико-хімічне матеріалознавство» НАН України члена-кореспондента НАН України
Володимира Арсенійовича Макари.
МАКАРА Володимир Арсенійович 15.03.1945 – 25.09.2020 |
Володимир Арсенійович Макара народився 15 березня 1945 р в м. Києві. У 1967 році закінчив кафедру рентгенометалофізики фізичного факультету Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка.
У КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Арсенійович пройшов шлях від аспіранта на фізичному факультеті до проректора з наукової роботи: у 1967-1970 рp. навчався в аспірантурі при кафедрі рентгенометалофізики; з 1970 року працював на посадах молодшого наукового співробітника, старшого наукового співробітника, доцента, завідувача кафедри природничих дисциплін підготовчого відділення (з 1975 року), завідувача підготовчого відділення (з 1986 року), завідувача кафедри фізики металів фізичного факультету (з 1988 року); у 1990-1997 рр. працював проректором з наукової роботи університету).
У 1997 В.А. Макара ініціював створення та очолив Навчально-науковий центр «Фізико-хімічне матеріалознавство» Національної академії наук України (далі ННЦ ФХМ). ННЦ ФХМ було створено з метою проведення наукових досліджень в галузі фізико-хімічного та ядерного матеріалознавства, розроблення і наукового супроводу нових речовин та матеріалів, найповнішого використання творчого потенціалу науковців НАН України у тісній співпраці з навчально-науковими установами України шляхом залучення талановитої молоді до науки.
Володимир Арсенійович є відомим ученим у галузі фізичного та радіаційного матеріалознавства, фізики міцності і пластичності. Під його керівництвом сформувався знаний в світі науковий напрям «Фізико-хімічне матеріалознавство неоднорідних систем». Наукові засади напряму становлять фундаментальні та прикладні дослідження, спрямованні на встановлення взаємозв’язку між структурою і фізичними властивостями кристалічних та нанокристалічних неоднорідних матеріалів. Дослідження еволюції дислокаційної структури в шарах кремнієвих систем у процесі виготовлення напівпровідникових інтегральних мікросхем було відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки.
В.А Макара виступив з ініціативою і організував на кафедрі фізики металів КНУ імені Тараса Шевченка, завідувачем якої він був з 1988 року, підготовку студентів-магістрів за новою спеціалізацією «Фізика наноструктур в металах та кераміках».
Понад 20 років В.А. Макара очолював спеціалізовану вчену раду Д26.001.23 із захисту докторських і кандидатських дисертацій при КНУ імені Тараса Шевченка, працював членом спеціалізованої вченої ради при Інституті проблем матеріалознавства НАН України.
Одним із важливих напрямів діяльності В.А. Макари був відбір талановитої молоді з регіональних закладів вищої освіти та областей з подальшим навчанням в магістратурі за напрямами підготовки «фізика твердого тіла», «фізика металів», «матеріалознавство», «нанофізика і прикладна фізика». Загалом він підготував 29 кандидатів та 8 докторів наук.
Він був науковим керівником підпрограми «Матеріалознавство та технології неоднорідних систем» комплексної наукової програми «Матеріали та речовини» КНУ імені Тараса Шевченка, дійсним членом Міжнародної академії наук вищої школи, членом Міжнародного товариства дослідників матеріалів.
У науковому доробку Володимира Арсенійовича близько 350 робіт, у тому числі 8 монографій та 10 винаходів (більшість робіт присвячено безпосередньо матеріалам для «ядерної енергетики»).
В.А. Макара був лауреатом державної премії України в галузі науки і техніки (1987р.), Соросівським професором (1998р.), нагороджений почесними грамотами Кабінету Міністрів (2000р.) і Верховної Ради України (2004р.), відзначений почесними званнями „Заслужений діяч науки і техніки” (2005р.), “Заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка”(2009 р.), Почесною відзнакою НАН України «За наукові досягнення» (2020р).
Володимир Арсенійович вирізнявся стратегічним характером мислення, несамовитою працьовитістю, вмінням працювати з співробітниками, розкриваючи їхні здібності. Наука і освіта втратили талановитого вченого та організатора науки.
Світла пам’ять про члена-кореспондента НАН України Володимира Арсенійовича Макару ‑ людину мудру, щирої та широкої душі, збережеться в серцях його колег, друзів, рідних та близьких.
Навчально-науковий центр «Фізико-хімічне матеріалознавство» НАН України
Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України
Президія НАН України