Національна академія наук України, Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» з глибоким сумом сповіщають, що 26 жовтня 2020 року на 81 році життя зупинилось серце радника при дирекції Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки України доктора фізико-математичних наук, професора, члена-кореспондента НАН України
Анатолія Миколайовича Довбні
Відомий фізик, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Анатолій Миколайович Довбня народився 12 травня 1940 р. у місті Красноград Харківської області. У 1962 р. закінчив Харківський державний університет і з того часу працював в Харківському фізико-технічному інституті (нині – Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ ХФТІ)), пройшовши шлях від стажера-дослідника до директора Інституту фізики високих енергій і ядерної фізики, заступника генерального директора ННЦ ХФТІ.
А.М. Довбня був видатним фахівцем у галузі фізики і техніки прискорювачів частинок та радіаційних і ядерних технологій на їх основі. За його участю проведені фундаментальні дослідження і розробки нових прискорювальних систем та пристроїв для атомної науки і техніки. Він запропонував та розробив низку методів покращення параметрів пучка, потужний клістрон з високим коефіцієнтом корисної дії, створив найбільший у світі спектрометр енергетичних втрат в ЛПЕ-2000, першу в Європі високочастотну гармату.
Велику увагу А.М. Довбня приділяв прикладним дослідженням та впровадженню наукоємних технологій у народне господарство України. Під його керівництвом створено декілька прискорювачів електронів на енергії 10-30 МеВ для радіаційних технологій (стерилізація, напівпровідники, отримання медичних радіоізотопів) та прикладних ядерно-фізичних досліджень. Спільно з фахівцями Інституту прикладної фізики НАН України ним створені експресні методики для досліджень вмісту благородних металів в рудах.
Результати досліджень та розробок А.М. Довбні опубліковано більш ніж у 600 наукових працях та винаходах. У 1993 році йому було присвоєно науковий ступінь доктора фізико-математичних наук, а у 1996 році – вчене звання професора. У 2006 році він був обраний членом-кореспондентом НАН України. У 2008 році отримав премію НАН України ім. О.І. Лейпунського за роботи з проблем рідкосольових реакторів. Він очолював філію кафедри електроніки Харківського національного університету радіоелектроніки при ННЦ ХФТІ. Протягом більш ніж 30 років організовував міжнародні конференції з прискорювачів заряджених частинок.
А.М. Довбня був членом Європейської ради з прискорювачів частинок, Міжвідомчої наукової ради з приладобудування, Українського та Американського фізичних товариств, академіком Міжнародної академії прикладної радіоелектроніки, а також заступником головного редактора журналу “Питання атомної науки і техніки”.
А.М. Довбня нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, був лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, почесним громадянином м. Красноград Харківської області.
Анатолій Миколайович був дуже добросердною і романтичною людиною. Він вирізнявся несамовитою працьовитістю та самовідданістю в дослідницькій діяльності.
Світла пам’ять про члена-кореспондента НАН України Анатолія Миколайовича Довбню назавжди збережеться в серцях колег, друзів, рідних та близьких.