Табірний щоденник Остапа Вишні, деякі «реабілітовані» твори письменника, його листи із концтаборів та інші унікальні матеріали увійшли до нової книги «Остап Вишня. Невеселе життя. Документальна біохроніка» (упорядник – С.А. Гальченко; видавництво «Фоліо», 2020; серія: «Великий науковий проєкт»).
Ця книга – справжній літопис невеселого життя найпопулярнішого й донині в Україні гумориста Остапа Вишні (1889-1956), який відбував сталінську «десятирічку» в концтаборах.
У виданні в хронологічній послідовності подано записи із унікального документа тієї епохи – табірного щоденника Остапа Вишні – та його листи із концтаборів, де довелося перебувати письменнику. Це своєрідні шедеври літературної творчості, часто наповнені не традиційним українським, а чорним гумором страждальця-гумориста.
Публікуються і деякі літературні твори Остапа Вишні, які викликали шквал вульгарно-соціологічної критики із звинуваченнями письменника у буржуазному націоналізмі й навіть у фашизмі, а також листи та спогади його рідних і тих людей, з якими гуморист сидів в одній камері чи перебував в одному концтаборі.
Упорядник книги, автор вступної статті й приміток – завідувач відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України Сергій Гальченко ще в 1989 році обстежив архіви Ухтпечлагу тодішньої Комі АРСР і зібрав матеріали, які вперше друкуються в такому повному обсязі. Основою праці стали документи слідчої справи за 1933-1934 роки та комплекс архівних матеріалів із двотомної справи-формуляра на Остапа Вишню, в якій зібрані донесення понад півсотні секретних агентів спецорганів за 1922-1955 роки.
За інформацією Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України