16 листопада 2020 року в Києві у інформаційному агентстві “Укрінформ” відбулася наукова конференція на тему: «Традиції та новації в світовій енциклопедистиці».
Організатором заходу виступила Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво» за участі провідних фахівців наукових установ та закладів вищої освіти України.
Метою конференції стало обговорення теоретичних та прикладних проблем змістового наповнення сучасних енциклопедій; залучення інтелектуальної еліти України до створення іміджевого інформаційного видання державної ваги – національно-значущого проєкту «Велика українська енциклопедія» (ВУЕ).
Як повідомляється на сайті “Укрінформ”, під час заходу було презентовано сигнальні примірники другого та третього томів “Великої української енциклопедії”.
Фото: ІА “Укрінформ” |
«2016 року ми видали перший том “Великої української енциклопедії”. А сьогодні ми приготували сюрприз і подарунок всім шанувальникам української енциклопедистики – видали сигнальні примірники другого і третього томів. Енциклопедії вимірюються за двома основними показниками – за глибиною та обсягом. Наша енциклопедія за глибиною статей, я думаю, буде одна з найкращих. І ми завершили літеру «А», - повідомила директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» доктор історичних наук Алла Киридон.
Вона зазначила, що видавці намагалися вписати український контекст у європейський, і українська енциклопедія може розглядатися у вимірі глобальному, як національна.
Фото: ІА “Укрінформ” |
Директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України академік НАН України
Микола Жулинський, своєю чергою, зауважив:
«Ми, таким чином, вводимо національний історичний простір у загальносвітовий і європейський. І ми не можемо не коригувати нашу позицію й оцінки з тим змістом, який характерний, наприклад, для європейської наукової думки про явища і процеси. І це дуже важливо. А крім усього, у нас ще стільки болючих, до кінця не осмислених і чітко не визначених оцінок багатьох явищ, які відбувалися не тільки в далекому минулому, а й у ХХ і навіть у ХХІ століттях». Фото: ІА “Укрінформ” |
Завідувач відділу української історіографії Інституту історії НАН України доктор історичних наук Олександр Удод наголосив, що одне з найактуальніших завдань науки – боротьба з невіглаством. У цьому сенсі енциклопедистика відіграє надважливу роль. «Є дуже багато різножанрових видань, але енциклопедія залишається мірилом класики. Історики, політологи мають у 2020 році писати тексти так, щоб люди нормально, без сміху й іронії читали їх в 2040-ому й 2050-ому році. Це і є мірило класики. Енциклопедію інколи прирівнюють до Біблії, і це справедливо, бо тексти, які тут звучать, повинні сприйматися на віру, люди мають бути впевнені у непогрішимості й безпомилковості цих текстів. І енциклопедія якраз і має виконувати цю роль останнього бастіону здорового глузду», - зазначив О. Удод.
|
Директор Інституту гідромеханіки НАН України академік НАН України Віктор Грінченко, який є автором ряду статей для “Великої української енциклопедії”, у своєму виступі наголосив на важливості підготовки (поряд із друкованою версією) електронного варіанту “ВУЕ”, адже він дозволяє підтримувати зворотній зв’язок із читачами. Вчений також висловив переконання, що актуальність портальної версії енциклопедії, ще більше зростає у зв’язку з епідемією Covid-19 та пов’язаними з нею карантинними обмеженнями.
Відеозапис конференції доступний за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=gETslHLInBg Довідково.
Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво» – установа у сфері наукової, інформаційної та видавничої діяльності, що підпорядкована Державному комітету телебачення та радіомовлення України і є правонаступником Державного підприємства «Всеукраїнське державне спеціалізоване видавництво «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана.
Головне завдання Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» ‒ підготовка «Великої української енциклопедії».
«Велика українська енциклопедія» ‒ універсальне довідкове видання. Спільними зусиллями співробітників державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» та авторського колективу материкової і діаспорної України енциклопедія готується у двох версіях: як багатотомне видання (ВУЕ) і як сучасний довідковий онлайн-сервіс (е-ВУЕ). Науково-методичний супровід проєкту забезпечують науковці НАН України.
Офіційний сайт Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво»: https://ev.vue.gov.ua/