Головною темою розмови стала нова книга академіка Володимира Горбуліна «Як перемогти Росію у війні майбутнього», яка нещодавно вийшла у видавництві «Брайт Букс».
Володимир Павлович розповів про складний та тернистий шлях дипломатичних відносин України з Російською Федерацією, починаючи з перших років незалежності нашої держави. З самого початку, за словами автора, у відносинах між двома державами було багато суперечливих питань, зокрема територіальних, щодо статусу та умов перебування російського Чорноморського флоту на військовій базі у Севастополі. Проте зусиллями багатьох представників та керівництва обох держав вдалося досягти домовленостей, результатом яких стало підписання міждержавної угоди між Україною та Росією у травні 1997 року.
З приходом до влади в Росії В. Путіна, на думку Володимира Горбуліна, розпочався зворотній відлік кінця добросусідських відносин. Першим «дзвіночком» Володимир Горбулін називає конфлікт щодо острова Тузла. Далі був українсько-газовий конфлікт у 2006 році, промова В. Путіна на Мюнхенській конференції з питань політики безпеки у 2007 році про небажання миритися зі статусом Росії після розпаду СРСР як одного з аутсайдерів світової політики та заява щодо неприйнятності для України та Грузії отримання членства в НАТО на саміті в Бухаресті у 2008 році.
Крім того, Володимир Горбулін розповів про те, як особисто сприйняв рішення про ядерне роззброєння України та аргументовано пояснив чому у нашої держави не було іншого вибору, окрім як відмовитись від ядерної зброї, а всі заяви політиків щодо помилковості цього рішення, які лунають до цих пір, є лише популізмом та провокаціями.
У розмові академік обґрунтував і значення Будапештського меморандуму, а також які можливості Україна свого часу не використала, щоб мати більш вигідне положення у перемовинах з Росією щодо статусу російського Чорноморського флоту у Севастополі.
У своїй книзі «Як перемогти Росію у війні майбутнього» Володимир Горбулін пояснює чому майбутнє десятиліття стане для України найнебезпечнішим і непередбачуваним в новітній історії нашої держави.
«Назва книги – провокаційна», – говорить Володимир Павлович. «Ця книга – нагадування про те, що сьомий рік продовжується російсько-український конфлікт, і зараз відсутні жодні гарантії, що він не переросте раптово у широкомасштабну війну, яку Україна програє, і що потрібно робити Україні, щоб зуміти запобігти можливому розширенню цього конфлікту», – пояснює академік.
Сьогодні світ знаходиться у нових реаліях – розпочинається принципово новий економічний уклад, справжнє технологічне цунамі. Звідси – кардинальні зміни технічних засобів ведення війни.
На думку автора, у України єдиний шлях – створити такий щит оборони та безпеки, який стримає будь-якого агресора. У своїй книзі він запропонував п’ять напрямків, які дозволять досягти кардинальних змін у сфері оборони і безпеки. І сьогодні Україна має достатній потенціал для їх успішної реалізації. «Просто потрібно працювати, не шкодуючи сил», – наголошує Володимир Горбулін.