22 грудня 2020 року в будівлі Президії НАН України відбулася зустріч Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього з виконавчим директором Українського науково-технологічного центру (УНТЦ) Кьортісом Бєлаяцем. На зустрічі були присутні також віцепрезидент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік Сергій Пирожков і заступник виконавчого директора УНТЦ Микола Лубів.
![Зліва направо: заступник виконавчого директора УНТЦ Микола Лубів, виконавчий директор УНТЦ Кьортіс Бєлаяц, Президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України Сергій Пирожков](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2020/12/_w/201223141048991-1339_jpg.jpg) Зліва направо: заступник виконавчого директора УНТЦ Микола Лубів, виконавчий директор УНТЦ Кьортіс Бєлаяц, Президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України Сергій Пирожков |
Президент Академії академік Анатолій Загородній поінформував учасників зустрічі про стан і ефективність співпраці НАН України з УНТЦ, яка триває від 1995 року, наголосив на її важливості для Академії та висловив подяку за суттєву підтримку української науки країнами-донорами. Він також відзначив вагомий внесок УНТЦ у підтримку інтеграції української науки до світового наукового простору.
Виконавчий директор УНТЦ Кьортіс Бєлаяц, зі свого боку, подякував Президентові НАН України за тісну співпрацю вчених Академії з УНТЦ і підтримку Академією роботи УНТЦ в Україні та розповів про поточну діяльність Центру.
![Виконавчий директор УНТЦ Кьортіс Бєлаяц (праворуч) і заступник виконавчого директора УНТЦ Микола Луків](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2020/12/_w/201223141147103-5213_jpg.jpg) Виконавчий директор УНТЦ Кьортіс Бєлаяц (праворуч) і заступник виконавчого директора УНТЦ Микола Луків |
Далі присутні обговорили взаємодію між НАН України й УНТЦ у рамках наявних програм, стратегію подальшого двостороннього співробітництва та необхідність розширення спектру його напрямів. Академік Анатолій Загородній озвучив напрями можливої подальшої співпраці у таких галузях, як ядерна енергетика, молекулярна біологія, медицина (зокрема, дослідження наслідків дії коронавірусної інфекції на здоров’я людини, розроблення ліків і вакцини проти COVID-19 на новій основі).
Академік Сергій Пирожков підкреслив важливість співпраці Академії з Центром та участі українських учених у міжнародних наукових програмах і заходах та в цьому контексті висловив сподівання на подальше розширення двосторонньої співпраці.
![Зліва направо: виконавчий директор УНТЦ Кьортіс Бєлаяц, Президент НАН України академік Анатолій Загородній і віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2020/12/_w/201223141241610-3417_jpg.jpg) Зліва направо: виконавчий директор УНТЦ Кьортіс Бєлаяц, Президент НАН України академік Анатолій Загородній і віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков |
Довідково
Український науково-технологічний центр (УНТЦ) (The Science and Technology Center in Ukraine, STCU) – міжнародна міжурядова організація, створена для запобігання розповсюдженню знань і досвіду, пов’язаних зі зброєю масового знищення, шляхом фінансової підтримки наукових досліджень учених, які працювали над створенням ядерної, хімічної, біологічної чи іншої зброї масового знищення.
В умовах трансформації системи міжнародних відносин та у зв’язку зі зростанням загроз, пов’язаних із розповсюдженням зброї масового знищення, 2013 року представники країн-учасниць УНТЦ на засіданні керівного органу – Адміністративної ради – до списку завдань організації додали напрям CBRN (захист від хімічної, біологічної, радіаційної та ядерної зброї). Мета цієї ініціативи – зменшення загроз і ризиків, пов’язаних із поширенням зброї масового знищення, шляхом поглиблення інституційного співробітництва.
Учасники УНТЦ: країни-донори (ЄС, США); країни-реципієнти (Україна, Грузія, Узбекистан, Азербайджан, Молдова).
УТНЦ діє в Україні на підставі Угоди про створення УНТЦ від 25.10.1993 р., укладеної між Україною, Канадою, США та Швецією. Угода набула чинності для України згідно з Указом Президента України від 4 травня 1994 року № 202. За інформацією СЗП НОВ Президії НАН України